W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Drukuj stronę do PDF Wykład: Film "Błękitna nuta" Andrzeja Żuławskiego jako nowoczesne urzeczywistnienie romantycznej idei korespondencji sztuk

Data rozpoczęcia 2019-12-04
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wykład z historii sztuki z cyklu „W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki."

Marcin Maron
Film "Błękitna nuta" Andrzeja Żuławskiego jako nowoczesne urzeczywistnienie romantycznej idei korespondencji sztuk.

Film Żuławskiego to opowieść o burzliwym związku Fryderyka Chopina z francuską pisarką George Sand. Jego tematem jest również twórczość muzyczna polskiego kompozytora. Dzieło Żuławskiego można postrzegać jako urzeczywistnienie romantycznej idei korespondencji sztuk. Łączy ono w sobie pierwiastek muzyczny (kompozycje Chopina), malarski (odniesienia do twórczości Eugeniusza Delacroix) oraz poetycki i teatralny. Reżyser sięgnął do korzeni romantycznego pojmowania syntezy sztuk, w tym do jednego z najważniejszych odniesień antycznych – mitu orfickiego.

 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne