W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład i pokaz Kazimierza Piotrowskiego w cyklu "jaka? SZTUKA!"

Wykład i pokaz Kazimierza Piotrowskiego w cyklu "jaka? SZTUKA!"
Data rozpoczęcia 2008-03-26
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Wykład

Impreza w ramach cyklu, "jaka?SZTUKA!", organizowanego przez Galerię KONT (ACK UMCS) UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Zbigniew Sobczuk. Oto treść skróconej informacji (cały tekst znajduje się na www.kont.art.pl:
Dziś przeżywamy hipertrofię dowcipu, a dowcipkowanie stało się powszechne, często trywialne i tym samym dokuczliwe, gdyż okupuje nie tylko godne pogardy tabloidy, lecz i poważniejsze media masowego rażenia. Tej presji ulegają też artyści. Wystawa
dokonuje, więc przede wszystkim wglądu w przejawy tego szczególnego „sposobu bycia, działania, myślenia” etc., którego pierwszym przejawem jest to, co Kant nazywał „logicznym i estetycznym egoizmem”. Wystawa sugeruje widzom, by poddali dowcipkowanie ocenie i niekiedy – jeśli to konieczne – usprawiedliwieniu w instancji
własnego rezonującego dowcipu. Dowcip może przejawiać się zarówno w pomysłowości niewinnej, abstrakcyjnej, począwszy od animacji z lat 50-tych, jak i tendencyjnej, ideologicznie umotywowanej, pełnej aluzji. Koncentrując się na polskiej sztuce po II wojnie światowej, przechodzimy wraz z artystami od dialektyki człowieka poczciwego i dowcipnego (grec. asteíos – miejski, wykształcony, obyty w towarzystwie, dowcipny), poprzez absurdy PRL-u aż do chwili obecnej, kiedy to w imię najwyższej sztuki pluje się– jak „Azorro” – ludziom na głowę. Wstęp do wykładu i pokazu Kazimierza Piotrowskiego pt. "DOWCIP I WŁADZA SĄDZENIA (asteizm w Polsce)" w ramach cyklu, „jaka?SZTUKA!”, organizowanego przez Galerię KONT (ACK UMCS) UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Zbigniew Sobczuk.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej