W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: ​Język rzeczy. Biżuteryjne pamiątki z podróży krajowych i zagranicznych w XIX wieku

Wykład: ​Język rzeczy. Biżuteryjne pamiątki z podróży krajowych i zagranicznych w XIX wieku
Data rozpoczęcia 2019-03-06
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Miejska Biblioteka Publiczna, Instytut Historii Sztuki KUL, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Wydział Artystyczny UMCS  zapraszają na otwarty wykład z historii sztuki z cyklu "Magia sztuki - od uobecnienia do nieobecności". 

Język rzeczy. Biżuteryjne pamiątki z podróży krajowych i zagranicznych w XIX wieku

Każdy z nas gdzieś, kiedyś podróżował. Każdy z nas kiedyś przywiózł pamiątkę z podróży: muszelkę, kamyk znaleziony na plaży, lub inną pamiątkę, która przypomina nam odwiedzane miejsca. Przywożenie pamiątek z podróży należało i należy do świętych obowiązków każdego podróżnika. Zwyczaj ten jest zapewne tak stary jak podróżowanie. Co przywożono z podróży krajowych i zagranicznych w XIX wieku, z podróży wielkich, znanych jako Grand Tour,  odbywanych od XVI wieku przez młodych arystokratów i intelektualistów w celu poszerzenia wiedzy, poprawy artystycznego smaku i zdobycia dobrych manier? Co przywożono z podróży, "mniejszych", ale ważnych - podróży krajowych? Co przywożono z podróży niechcianych, wykonywanych z konieczności przez skazanych wygnańców, a co z podróży służbowych i peregrynacji ad loca sancta – do miejsc uznawanych za święte? Jedną z najbardziej oczekiwanych i pożądanych była biżuteria i tej pamiątce z podróży poświęcony będzie wykład. Zachowane pisemne relacje z "dużych" i "małych" podróży w XIX wieku zapisane w pamiętnikach, listach, wspomnieniach, ale także w "biżuteryjnych pamiątkach z podróży" są bogatym źródłem wiedzy dla poznania kontekstów kulturowych, społecznych i politycznych tamtych czasów.

Dr hab. Ewa Letkiewicz, prof. UMCS jest historyczką sztuki. Pracuje w Zakładzie Historii Sztuki Wydziału Artystycznego UMCS. W pracach badawczych głównym przedmiotem jej zainteresowań jest sztuka użytkowa a zwłaszcza biżuteria, jej „życie społeczne”, „biografie” pojedynczych dzieł sztuki jubilerskiej i zespołów biżuterii tworzących kolekcje, historia kolekcji, historia biżuterii europejskiej, handel antykwaryczny oraz inne sposoby nabywania biżuterii wpływające na jej mobilność oraz zmiany jej kontekstów kulturowych i geograficznych, techniki i materiały jubilerskie (od czasów najdawniejszych do dziś), twórcy i projektanci biżuterii, dawne graficzne i malarskie wzorniki biżuterii oraz design współczesny. Jest autorką trzech książek, ponad stu artykułów, redaktorką serii monografii poświęconych sztuce i jej zależnościom od kontekstów kulturowych, społecznych i politycznych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej