W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: Kalendarz i święta żydowskie

Wykład: Kalendarz i święta żydowskie
Data rozpoczęcia 2021-08-08
Godzina rozpoczęcia 13:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival 

Wykład prowadzą: Hanna Kossowska, Etel Szyc

Rok hebrajski dzieli się na 12 miesięcy liczących 29 lub 30 dni, choć co dwa, trzy lata pojawia się w nim trzynasty miesiąc adar szeni, którym wyrównuje się różnice między cyklem słonecznym a księżycowym. O wydającym się nieco skomplikowanym na pierwszy rzut oka kalendarzu, jego budowie i genezie powstania, a także najważniejszych świętach takich jak Jom Kipur, Sukkot czy Chanuka opowiedzą podczas spotkania edukatorka Hanna Kossowska i dyrektor Lubliner Festival Etel Szyc, która od dziesięciu lat wydaje żydowskie kalendarze.

Podczas wykładu nie zabraknie także ciekawostek odnoszących się do szabatu, siódmego dnia tygodnia, który jest świętowany przy zastawionym stole i świecach w otoczeniu bliskich i przyjaciół, ale także i do Święta Świateł i żydowskiego karnawału – Purim, podczas którego warto zjeść ucho Hamana, a wręcz należy wychylić kieliszek czegoś mocniejszego.

Hanna Kossowska – malarka, edukatorka, aktorka, maszgicha (osoba sprawdzająca przestrzeganie zasad koszerności w kuchni) i animatorka kultury żydowskiej. Studiowała historię sztuki i etnografię, należy do ZPAP. Od wielu lat związana jest z festiwalami: Warszawa Singera w Warszawie, Zbliżenia w Gdańsku i Kultury Żydowskiej w Krakowie. Prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu, kabały i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem macew oraz sztuką użytkową. W swoim dorobku ma ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii, a jej obrazy znajdują się w kolekcjach na całym świecie.

Etel Szyc – urodzona w Lublinie, aktorka teatralna i filmowa, ukończyła muzyczną szkoła podstawową i średnią w Lublinie, magister pedagogiki wczesnoszkolnej z terapią pedagogiczną. Była nauczycielką w szkole żydowskiej – Prywatnej Szkole Podstawowej nr 94 Lauder-Morasha w Warszawie – gdzie prowadziła zajęcia z kultury i tradycji żydowskiej, muzyki i piosenki żydowskiej, tańca izraelskiego, dramy, teatru. Od 2002 r. prowadziła warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych i warsztaty kulinarne na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, a od 2004 r. prowadzi wydarzenia – Szabat, Hawdala oraz wykłady i warsztaty na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie. Prowadziła wiele warsztatów o tematyce żydowskiej podczas różnorodnych imprez i festiwali żydowskich w całej Polsce. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym i religijnym społeczności żydowskiej w Warszawie. Współpracuje z wieloma organizacjami żydowskimi, organizując i współorganizując imprezy. Prezes byłej Fundacji im. Ireny Sendlerowej, obecnie prezes Fundacji Ner Tamid, twórca i dyrektor Lubliner Festival. Dzięki dotacji MSWiA wydała 10 autorskich kalendarzy żydowskich, przy których oprawę graficzną tworzyła Magdalena Rubenfeld Koralewska, grafik Lubliner Festival.