W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: „Krwawe walentynki… czyli rola miłości i seksu w filmach grozy”

Wykład: „Krwawe walentynki… czyli rola miłości i seksu w filmach grozy”
Data rozpoczęcia 2021-02-11
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce online
Organizator Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Kino CSK zaprasza na 18. odcinek Akademii Kina CSK: „Krwawe walentynki… czyli rola miłości i seksu w filmach grozy” – wykład Tomasza Kolankiewicza.

Eros i Tanatos, według Freudowskiej psychoanalizy dwa główne ludzkie popędy: miłość i śmierć. Także w kinie te dwa popędy stanowią często główną siłę napędową. I nie tak znowu rzadko spotykają się ze sobą…

Jednym z podstawowych elementów kina grozy jest obecność wątku miłosnego. W różnych podgatunkach pełni on różne role, jednak bez niego trudno wyobrazić sobie dobry horror. Jak (i dlaczego tak) prezentowana jest miłość i seks w filmach grozy? Czemu miłość i śmierć stanowią w kinie tak dobraną parę?

PROWADZĄCY:
Tomasz Kolankiewicz
– filmoznawca, historyk filmu i programista filmowy współpracujący z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Nowym w Warszawie, Gildią Reżyserów Polskich i licznymi festiwalami filmowymi. Przez wiele lat członek redakcji filmowej TVP Kultura. Autor kilkuset telewizyjnych i kilkudziesięciu kinowych przeglądów filmowych. Pracuje nad książką w całościowy sposób opisującą fenomen polskiego powojennego kina gatunkowego. Dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Link do wydarzenia, które odbywa się na aplikacji ZOOM, organizatorzy wyślą w dniu, w którym odbywa się wykład.

AKADEMIA KINA CSK:
To propozycja dla osób, które lubią kino i chcą czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali. To regularne spotkania, podczas których w lekkiej i luźnej atmosferze poznajemy najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie. Cykliczne zajęcia zazwyczaj odbywają się online na platformie Zoom lub na żywo w CSK i składają się z wykładu oraz dyskusji. Udział w Akademii jest bezpłatny.