W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: La Biennale di Venezia 2022 The Milk of Dreams czyli wiecznie aktualna surrealistyczna wizja świata

Wykład: La Biennale di Venezia 2022 The Milk of Dreams czyli wiecznie aktualna surrealistyczna wizja świata
Data rozpoczęcia 2024-02-07
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie, Instytut Nauk o Kulturze UMCS oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład Anieli Mroczek "La Biennale di Venezia 2022 The Milk of Dreams czyli wiecznie aktualna surrealistyczna wizja świata" w ramach XV edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Artysta jako geniusz, wynalazca, pedagog, wizjoner".

Prawie dwa lata po 59. biennale kuratorowanym przez Cecilię Alemani i w przededniu otwarcia 60. biennale "Stranieri Ovunque - Foreigners Everywhere" Adriano Pedrosy przyjrzymy się Wenecji jako miejscu prezentacji artystek i artystów z różnych stron świata, strategii i narracji kuratorskich oraz wizji sztuki w zmieniającym się świecie. Omówimy i obejrzymy poszczególne realizacje artystyczne tytułowego biennale z 2022 "The Milk of Dreams" ("Mleko Snów"), które było wizją wciąż aktualnej i będącej niezmiennie w opozycji do realności surrealistycznej wizji świata. Zarówno w pawilonach narodowych jak i na wystawie głównej widz konfrontowany był z metamorfozą ciała, rzeczywistości, fantazją, snem, skomplikowanym stosunkiem do realizmu. Ta fascynująca, niezwykła i kusząca wizualnie, różnorodna układanka była spójną opowieścią o "tu i teraz", ale w naddrealnej perspektywie. Podczas spotkania podążymy zatem za wyobrażeniami wizjonerek XX-wiecznej sztuki.

Wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej