W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: "Lucy i Luis - artyści i krytycy w geoartystycznym tyglu"

Wykład: "Lucy i Luis - artyści i krytycy w geoartystycznym tyglu"
Data rozpoczęcia 2020-10-28
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce online
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Instytut Nauk o Kulturze UMCS
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Miejska Biblioteka Publiczna, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Instytut Nauk o Kulturze UMCS zaprasza na wykład online Anieli Mroczek pt. "Lucy i Luis - artyści i krytycy w geoartystycznym tyglu."

Wydarzenie jest częścią XII edycji otwartych wykładów z historii sztuki. pt. "Artysta jako krytyk. Krytyk jako artysta".

Wykład online można oglądać na www.facebook.com/mbplublin lub na stronie www biblioteki

Na początku lat siedemdziesiątych Jerzy Ludwiński stwierdził, że zacierają się granice między teorią a praktyką artystyczną, a Stefan Morawski, że artysta ma być krytykiem, zatem krytyk – artystą. Z perspektywy czasu swoje doświadczenia na polu sztuki i krytyki tego czasu Lucy Lippard podsumowuje „To, co wiem o sztuce dowiedziałam się w pracowniach artystów. […] Kiedy zarzucano mi, że staję się artystką odpowiadałam, że to wciąż krytyka artystyczna, nawet jeżeli przybiera nieoczekiwane formy”, natomiast Luis Camnitzer mówi krótko „Jestem artystą i w ten czy inny sposób wszystko co robię, jest sztuką.” Lippard i Camnitzer to tytułowi Lucy i Luis. Ich działania łączyły i łączą sztukę, teorię, krytykę, również aktywizm, praktykę instytucjonalną oraz alternatywne inicjatywy kuratorskie, przede wszystkim jednak przekraczają granice i zabierają nas w pasjonującą i zaskakującą podróż przez obie Ameryki.

Aniela Mroczek

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej