W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: Marcin Pastwa: Stare obrazy - nowe media

Wykład: Marcin Pastwa: Stare obrazy - nowe media
Data rozpoczęcia 2016-10-26
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Peowiaków 12
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie oraz Instytut Sztuk Pięknych UMCS, Instytut Historii Sztuki KUL i Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na drugi wykład VIII edycji otwartych wykładów o sztuce z cyklu SZTUKA I TECHNOLOGIA.

Marcin Pastwa: Stare obrazy - nowe media.

Antyczne użycie terminu technè wskazuje na istotne połączenie kontekstu technicznego ze sztuką, jednak dopiero wraz z upowszechnieniem się fotografii rozpoczął się okres technicznej reprodukcji obrazów. Za sprawą materialnej przemiany sposobu obrazowania, zyskującej poprzez techniczny wymiar charakter masowy nastąpiła także zmiana sposobu myślenia o sztuce. Przyspieszona migracja obrazów, nie tylko w tradycyjnym obszarze działań artystycznych, ale również na polu nauk o sztuce, sprawia, że „ruchome" i reprodukowalne obrazy są nie tylko
przedmiotem badań, lecz stają się impulsem do nowego spojrzenia na dawne dzieła.  Wykład będzie próbą przyjrzenia się różnym formom dialogu historii sztuki (rozumianej jako dyscyplina naukowa) z mediami i nowymi technologiami.

Wstęp wolny. Wydarzenie dostępne dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej