W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład Marty Ryczkowskiej "Idee naprawy świata po Holocauście. Joseph Beuys i „Hundertwasser"

Wykład Marty Ryczkowskiej "Idee naprawy świata po Holocauście. Joseph Beuys i „Hundertwasser"
Data rozpoczęcia 2014-04-02
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Spotkanie

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład Marty Ryczkowskiej "Idee naprawy świata po Holocauście. Joseph Beuys i „Hundertwasser".

Sztuka zawsze była świadectwem swoich czasów. W XX wieku przeżyła dwie wojny światowe oraz zmianę w globalnym systemie produkcji. Była świadkiem upadku dwóch totalitarnych ideologii, które wyraźnie wskazały kierunki i możliwości rozwoju, ograniczenia i sprzeczności, których pełna jest rzeczywistość. Działania dwóch niezwykle silnych osobowości twórczych: Josepha Beuysa i Friedensreicha Hundertwassera to przykłady na to, w jaki sposób sztuka stanowiła sposób na odreagowanie polityczno-społecznych konsekwencji wojny. Artyści pochodzący z krajów ofensywnych – Niemiec i Austrii, z których każdy z nich przeżył epizod w Hitlerjugend, po wojnie rozwijali poszerzoną koncepcję sztuki, każdy na swój indywidualny sposób. Były to uniwersalizujące idee integrujące różne rodzaje wypowiedzi i sposoby oddziaływania na społeczeństwo i otaczający świat i stanowiły odpowiedź na ogrom moralnych i fizycznych zniszczeń II wojny światowej.


Marta Ryczkowska – krytyczka i historyczka sztuki, absolwentka grafiki na UMCS i historii sztuki na KUL, doktorantka historii sztuki współczesnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest kuratorką wystaw (współpracuje m.in. z Galerią Labirynt w Lublinie), autorką tekstów z obszaru sztuki najnowszej publikowanych w Polsce i za granicą (stale współpracuje z "Obiegiem", "Gazetą Wyborczą", miesięcznikiem "Zoom", redaguje blog młodych krytyków sztuki "Bilart"). Działa we władzach Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Fundacji Sztuki Performance i Stowarzyszenia „Otwarta Pracownia”. Prowadziła warsztaty artystyczne dla dzieci zagrożonych wykluczeniem m.in. w ośrodku dla uchodźców w Lublinie. W 2013 współrealizowała program edukacyjny „Zachęta do sztuki” w LTZSP.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej