W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład "Outsiderzy, czyli buntownicy i wygnańcy sztuki. Spojrzenie socjologa"

Wykład "Outsiderzy, czyli buntownicy i wygnańcy sztuki. Spojrzenie socjologa"
Data rozpoczęcia 2011-10-10
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Wykład

Wykład wygłosi dr Małgorzata Stępnik

Outsider jawić się może jako ktoś "obcy", pozostający - przynajmniej do pewnego czasu - poza głównym nurtem życia społecznego przez wzgląd na swe pochodzenie lub przynależność klasową. Może być nim równie dobrze banita z wyboru, kontestujący formy zachowań przyjęte w swoim, dobrze znanym milieu. Jakkolwiek zdefiniujemy kim jest outsider - na gruncie świata artystycznego odgrywa on niezwykle istotną rolę. Wytwory "wygnańców sztuki", zrazu uznawane przez ogół za dziwaczne, po latach zyskują często status dzieł kanonicznych. Owi "wygnańcy sztuki" stanowią przedmiot żywego zainteresowania socjologów - dość wspomnieć klasyczne już dziś rozprawy Pierre'a Bourdieu, czy też Outsider Art Very L. Zolberg. W toku wykładu nakreślone zostaną sylwetki wybranych postaci - od poetów wyklętych, poprzez
subkulturę beatników, aż po anonimowych, niczym budowniczowie gotyckich katedr, twórców street artu. Przy okazji, przedstawione zostaną rozmaite strategie przyjmowane przez artystycznych outsiderów, w tym bodaj najciekawsza - strategia mistyfikacji łącząca postaci tak odległe jak Edgar Allan Poe i Banksy.

Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej