W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: Pomnikomania – najdziwniejsze pomniki w polskich miastach

Wykład: Pomnikomania – najdziwniejsze pomniki w polskich miastach
Data rozpoczęcia 2022-05-19
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Tematem wykładu będą realizacje oryginalne i nowoczesne, które nie respektują XIX-wiecznej konwencji pomników, pozostające w opozycji wobec spiżowej tradycji. Takie, które niosą ze sobą ważne treści symboliczne, powstające, by upamiętnić ważne wydarzenia bieżące, ale również nawiązujące do historii, o której nie wolno nam zapomnieć.

Opowiemy o monumentach służących po prostu do ożywienia krajobrazu miasta, które zadziwiają swym konceptem, kreatywnością i odwagą, nawiązując do lokalnego kolorytu. Wiele dzieł odlewanych z brązu, które biorą się ze szczerych chęci uczynienia czegoś dobrego dla miejsc bliskich sercu staje się kontrowersyjna. Z cokołu na ławeczkę rzeźbiarze przenieśli postacie ludzi zasłużonych, pojawiają się też bohaterowie bajek i legend.

Czy puszka z farbą, maska przeciwgazowa, buty i inne przedmioty z życia codziennego mogą stać się tematem dzieł o randze artystycznej? W wielu polskich miastach znajdują się interesujące formy przestrzenne i instalacje, których subiektywny wybór zaprezentujemy w czasie wykładu. Będą to między innymi wybrane realizacje Jerzego Kaliny, Tomka Kawiaka, kontrowersyjne projekty Julity Wójcik i Joanny Rejkowskiej.

Zapisy przez formularz on-line na stronie internetowej www.warsztatykultury.pl, wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej