W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład poświęcony problematyce zagłady Żydów na Lubelszczyźnie

Wykład poświęcony problematyce zagłady Żydów na Lubelszczyźnie
Data rozpoczęcia 2019-03-15
Godzina rozpoczęcia 14:00
Miejsce Duża Aula Wydziału Humanistycznego UMCS
Organizator Muzeum na Majdanku oraz Zakład Kultury i Historii Żydów UMCS
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

W nocy 16/17 marca 1942 r. Niemcy przystąpili do realizacji ludobójczego planu pod kryptonimem „Aktion Reinhardt”. W 77. rocznicę tych wydarzeń Państwowe Muzeum na Majdanku oraz Zakład Kultury i Historii Żydów UMCS zapraszają 15 marca o godz. 14:00 na wykład poświęcony problematyce zagłady Żydów na Lubelszczyźnie. Obędzie się on w Dużej Auli Wydziału Humanistycznego UMCS.

Podczas wykładu pt. „Aktion Reinhardt” – deportacje ludności żydowskiej do niemieckich obozów zagłady w Bełżcu i na Majdanku” Jakub Chmielewski z Działu Naukowego PMM omówi losy Żydów deportowanych z Lubelszczyzny do dwóch obozów zagłady w Bełżcu i na Majdanku. Ważnym elementem wykładu będzie przedstawienie zagadnień związanych z procesem decyzyjnym dotyczącym ludobójczego planu „Aktion Reinhardt” i likwidacją getta na lubelskim Podzamczu, co rozpoczynało operację. Wiele miejsca poświęci również roli Lublina, gdzie zapadały kluczowe decyzje w odniesieniu do zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie, a także rozpoczęła się i zakończyła „Aktion Reinhardt”.

 

Celem „Aktion Reinhardt” była eksterminacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie, a także grabież jej mienia. Operację rozpoczęto od likwidacji lubelskiego getta na Podzamczu, którą z czasem objęto kolejne miejscowości. Ofiary deportowano w pierwszych tygodniach realizacji „Aktion Reinhardt” do obozu zagłady w Bełżcu. Pozostałych przy życiu Żydów lubelskich przesiedlono do getta wtórnego na Majdanie Tatarskim, a następnie obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie większość z nich zginęła – przypomina Jakub Chmielewski.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej