W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład prof. Cezarego Wodzińskiego z cyklu "Zagadka Gościnności"

Wykład prof. Cezarego Wodzińskiego z cyklu "Zagadka Gościnności"
Data rozpoczęcia 2012-12-14
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9
Kategoria Spotkanie

Konfrontacje Teatralne zapraszają na kolejny wykład prof. Cezarego Wodzińskiego z cyklu Zagadka Gościnności. Nowy cykl jest namysłem nad wieloznacznym pojęciem „gościnności” w krytycznej dyskusji z tradycją (min. Sokrates, Kant, Nietzsche) i współczesnością (min. Heidegger, Levinas, Derrida). Spróbujemy przyjrzeć się ponowoczesnym sposobom bycia, różnym strategiom (min. Odyseuszowi, Abrahamowi, Sokratesowi, Chrystusowi, Penelope, Sarze, Ksantypie, Marii Magdalenie).

W pierwszym semestrze 2012-2013 (listopad-marzec) będziemy czytać i dyskutować Odyseię Homera. Prowadzący – Cezary Wodziński – będzie posługiwał się tekstem greckim oraz polskimi przekładami: Lucjana Siemieńskiego, Stanisława Mleczki, Józefa Wittlina, Jana Parandowskiego.
Zajęcia będą się składały z krótkiego wprowadzenia, lektury tekstu oraz komentarzy i dyskusji uczestników sympozjonu. Praca będzie miała zasadniczo charakter filologiczno-hermeneutyczny. Będziemy wypytywać tekst Homerowy i samemu pozwalać się przezeń przepytać. Odys Gość stanie się dla nas przewodnikiem – po archipelagu greckim, ale i po naszym glokalnym świecie. Czyż nie warto ruszyć z Odyseuszem na wielką przygodę, zwaną Odyseia? Zapraszamy na okręt herosa! Itaka w oddali.
Janusz Opryński i zespół „Konfrontacji Teatralnych”

„Słowo „gościnność” należy do najbardziej zagadkowych słów w słowniku (po)nowoczesnego świata. Jako gość-inność kryje w sobie zagadkę gościa jako Innego.
Pytanie o „sens” gościnności pojawia się w świecie, w którym ten sens został gruntownie zakwestionowany – w świecie, który dopuścił się bezprzykładnego pohańbienia prawa gościnności (tj. prawa Innego do pobytu w naszym świecie).
Pytanie o „sens” gościnności jest podwójnie palące: z uwagi na dziejowy kontekst – doświadczenie Zagłady Innego – i w perspektywie wyzwań dzisiejszego świata.
Doświadczenie Innego i jego inności stanowi niezbywalną hipotekę sensu i sensowności naszego bycia w świecie. Stawką pytania o sens gościnności jest próba rozważenia kwestii gościnności sensu (naszego świata i naszego bycia w tym świecie).”
Cezary Wodziński

Prowadzenie: Janusz Opryński
Tekst źródłowy: Homer, Odyseja, tłum. L. Siemieński, komentarz Z. Kubiak, Warszawa 1990

Wykład odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej