W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: prof. Ryszard Kasperowicz - Platon i ,,nieskończone przekształcanie"

Wykład: prof. Ryszard Kasperowicz - Platon i ,,nieskończone przekształcanie"
Data rozpoczęcia 2016-10-12
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, ul. Peowiaków 12 (I piętro)
Organizator MBP w Lublinie oraz Instytut Sztuk Pięknych UMCS, Instytut Historii Sztuki KUL, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie oraz Instytut Sztuk Pięknych UMCS, Instytut Historii Sztuki KUL, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na inauguracyjny wykład VIII edycji otwartych wykładów o sztuce z cyklu: Sztuka i technologia - prof. Ryszard Kasperowicz Platon i ,,nieskończone przekształcanie".

Platońska krytyka sztuk mimetycznych miała bardzo różne, wewnętrznie powiązane ze sobą aspekty: wychowawczy, polityczny, teoriopoznawczy, także ontologiczny. Platon był konsekwentnym krytykiem sztuk, postawił wszystkie podstawowe problemy, które dotyczą sztuk naśladowczych, i rozwiązał je w radykalny sposób, usuwając poetów - mimetyków z doskonałego państwa. Ale w swojej krytyce Platon zwrócił także uwagę na wewnętrzny potencjał sztuk, który przejawiał się m.in. w dążności do nieustannego przekształcania formy. Odnosząc się prawdopodobnie do opanowania przez artystów nowych środków przedstawieniowych, Platon zaprezentował także krytykę pewnych przejawów sztuki, które wiązały się z rozwojem nowych możliwości ekspresji artystycznej i jej wpływu na duszę słuchacza czy widza. Niniejszy wykład będzie próbą prezentacji tych wybranych wątków platońskiej krytyki sztuki.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej