W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład prof. Stanisława Krajewskiego

Wykład prof. Stanisława Krajewskiego
Data rozpoczęcia 2021-08-04
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Jesziwa, ul. Lubartowska 85
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival

W wykładzie będzie można także wziąć udział na stronie internetowej, na festiwalowym FB i kanale YouTube.

Przegląd najważniejszych koncepcji żydowskiej tradycji religijnej. Są to: po pierwsze Tora, czyli Pisma, tradycja i przykazania, sfera objawienia i obowiązku; po drugie obrzędy religijne – niegdyś kult świątynny, a potem i teraz liturgia, w tym również obrzędowość domowa; po trzecie sfera etyki, dążenie do sprawiedliwości społecznej, na co wpływ mają wydarzenia historyczne. Przemiany cywilizacyjne, na przykład wzrost pozycji kobiet, spowodowały powstanie różnych odłamów judaizmu.

Stanisław Krajewski – filozof, matematyk i publicysta, działacz mniejszości żydowskiej w Polsce. Profesor zwyczajny na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2012 do 2020 r. przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Filozofii UW. Członek Solidarności w latach 1980–1990. Po 1989 roku współtworzył Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Izraelskiej, Polską Radę Chrześcijan i Żydów (której współprzewodniczącym jest od początku) oraz Fundację Forum Żydowskie, w ramach której zainicjował „żydowski telefon zaufania”. Członek zespołu opracowującego wystawę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Autor licznych publikacji, w tym książek: „Żydzi w Polsce – i w Tatrach też”, „Nasza żydowskość”, „Tajemnica Izraela a tajemnica Kościoła”, „Żydzi, Judaizm, Polska”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej