W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wykład: Spotkanie z Bogusławskim

Data rozpoczęcia 2015-04-13
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, ul. Peowiaków 12
Kategoria Koncert

Wydarzenie w ramach obchodów - 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego.


W związku z jubileuszem 250-lecia Teatru Narodowego, prelegentka (Małgorzata Szyszka) postanowiła przypomnieć jeden z tekstów ojca tegoż teatru Wojciecha Bogusławskiego tj. „Dramaturgię” – czyli naukę sztuki scenicznej dla Szkoły Teatralnej napisaną w z 1812 r.
„Dramaturgia” jest tekstem, który nie tyko może służyć edukacji młodych adeptów sztuki scenicznej ale także w komediowej formie przekazać wiedzę na temat zwyczajów panujących w Oświeceniu. Podczas jego czytania przenosimy się parę set lat wstecz odnajdując te same emocje, które rządziły wtedy jak i obecnie życiem człowieka.

Jednak by te różnorodne namiętności i zasady ich prezentacji tzn. technikę gry aktorskiej widz mógł zrozumieć pełniej, ”Mimikę” dopełnia opracowaniem pt. Nad tekstem ”Mimiki” czyli nauki sztuki aktorskiej Wojciecha Bogusławskiego autorstwa Tadeusza Siverta, w którym to autor bardzo jasno i dokładnie tłumaczy tajniki teatru Bogusławskiego.
Cóż jednak nam po teorii i umiejętnościach, których nie przełożymy na praktyczne działanie sceniczne? Dlatego też podczas spotkania odwoła się do fragmentów dramatu „Małżeństwo z kalendarza” – aut. Franciszka Bohomolca z 1766 r.
Takie połączenie tekstów powstało w hołdzie najstarszej tradycji teatralnej, z zamiarem nadania tym wydawałoby się archaicznym tekstom impetu i stworzenia nowej propozycji repertuarowej odpowiadającej oczekiwaniom widza współczesnego. W tej formie teksty nigdy nie były wystawiane.


MAŁGORZATA SZYSZKA - reżyser i dramaturg, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, stypendystka MKIDN, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Miasta st. Warszawy, Funduszu Promocji Twórczości. Zrealizowała szereg spektakli teatralnych np. „Dwa razy dwa” wg Dostojewskiego (Nagrodzony podczas 32 edycji Festiwalu Sztuki Jednego Aktora), „Flirt” wg Białoszewskiego (Wyróżnienie podczas X edycji Festiwalu Teatrów Ogródkowych), „Portret Młodego Aktora” tekst własny ( wyróżnienie na festiwalu komediopisarstwa 99, Festiwalu Windowisko), „Listy do Skręcipitki” ( nagroda podczas 5 -tej edycji Obserwatorium Artystycznego Entree w Chorzowie 2014). Poza teatrem realizuje filmy dokumentalne Tropami Jerzego Grotowskiego po Meksyku: „Amecameca” i „Nie zatrzymujcie się...” oraz prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Uczestniczyła w międzynarodowym projekcie „Artyści w akcji – dla zmian społecznych” finansowanym przez Europejską Fundację Kultury.
www.szyszka.art.pl; www.dziwierz.art.pl

Najważniejsze wydarzenia cykliczne