W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: Stulecie Noblistów. Czy znamy laureatów literackiej Nagrody Nobla?

Wykład: Stulecie Noblistów. Czy znamy laureatów literackiej Nagrody Nobla?
Data rozpoczęcia 2015-09-24
Godzina rozpoczęcia 13:00
Organizator Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Literacka Nagroda Nobla – przyznana po raz pierwszy w roku 1901 – corocznie wzbudza ogromne zainteresowanie wśród ludzi kultury na całym świecie. To ważkie wyróżnienie ma swoją bogatą – ponad stuletnią – historię. Od roku 1901 literacką Nagrodę Nobla przyznano 107 razy, wyróżniając 111 osób. Literacka Nagroda Nobla pełni niejako rolę wyznacznika kondycji literatury danego okresu i epoki, odzwierciedla mody i tendencje literackie już dwóch epok.
        Typowanie kandydatów i wyłonienie laureata – zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach – jest coraz trudniejsze, spory i kontrowersje wpisane są w coroczny cykl przyznawania noblowskiego wyróżnienia. Powiada się nawet, że historia literackiej Nagrody Nobla i historia literatury to dwie różne historie, bowiem  lista  laureatów Nagrody Nobla nie pokrywa się z listą pisarzy o światowym znaczeniu, których  nazwiska zostają zapisane złotymi zgłoskami w podręcznikach światowej historii literatury.
      Co jest przyczyną tego stanu rzeczy, jakie czynniki pozaliterackie wpływają na ostateczny wybór członków Akademii, które nazwiska laureatów przetrwały w świadomości literackiej odbiorców literatury, a które zaginęły w mrokach niepamięci – spotkanie na ten temat proponujemy w ramach XII Lubelskiego Festiwalu Nauki.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej