W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład " Święty w kościele, święty w galerii"

Wykład " Święty w kościele, święty w galerii"
Data rozpoczęcia 2010-12-06
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Galeria Lipowa 13, ul. Lipowa 13
Kategoria Wykład

Wykład " Święty w kościele, święty w galerii. Tradycyjne modele ikonografii hagiograficznej w procesie tworzenia współczesnych wizerunków świętych" wygłosi dr Aneta Kramiszewska.

Proces tworzenia ikonografii hagiograficznej zyskał współcześnie silny impuls w postaci wzmożonej za pontyfikatu Jana Pawła II oraz Benedykta XVI liczby beatyfikacji i kanonizacji. Nowi święci zyskują „własny kanon” w ikonografii, często wyznaczany przez wizerunki kanonizacyjne, umieszczane na fasadzie bazyliki św. Piotra w Rzymie. Obrazy te trafiają do kościołów i funkcjonują w obrębie kultu. Jednocześnie powstają dzieła, które z zamierzenia pozostają poza przestrzenią sakralną i nie aspirują do jakichkolwiek funkcji kultowych. Na wybranych przykładach wykład prezentuje strategie podejmowane przez artystów wobec tradycji ikonograficznej: dialog, kontynuację, ale także negację i odrzucenie.

Kontakt:
info@zacheta.lublin.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej