W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: Sztuka ziemi dzisiaj. Natura jako element procesu twórczego

Wykład: Sztuka ziemi dzisiaj. Natura jako element procesu twórczego
Data rozpoczęcia 2020-01-22
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na kolejny wykład z historii sztuki z cyklu „ W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki.”

Marta Ryczkowska
Sztuka ziemi dzisiaj. Natura jako element procesu twórczego.

Sztuka współczesna jest odbiciem tendencji we współczesnym świecie – zagrożeń płynących z eksploatacji środowiska, gwałtownego ocieplenia klimatu, wymierania gatunków flory i fauny. Artyści sięgają do źródeł, próbują znaleźć sposób na przywrócenie zerwanej łączności ze światem natury: Olafur Eliasson pokazuje w galeriach nietypowe rzeźbiarskie „materiały” takie jak światło, woda oraz temperatura powietrza, Neri Oxman w oparciu o biologiczne obserwacje opracowuje organiczne materiały do projektowania obiektów artystycznych. W Polsce rolę czujnego barometru relacji sztuki z przyrodą spełnia festiwal Land Art. Od kilku lat odbywa się na Podlaskim Przełomie Bugu i skupia artystów z całego świata. Interwencje oraz działania artystyczne w naturze wzbogacają krajobraz, ale także pomagają zrozumieć głębszy sens naszej relacji z otoczeniem. W kontekście niepokojących zmian na naszej planecie hasła przewodnie kolejnych edycji festiwalu: droga, rzeka, dom, ogród, święto są wyrazem tendencji powrotu do natury w jej lokalnym i globalnym wymiarze. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane różne drogi, które do tego prowadzą.