W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: Wykład Lublin w czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego

Wykład: Wykład Lublin w czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego
Data rozpoczęcia 2016-04-19
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Galeria Wojewódzkiej Biblioteki, ul. Narutowicza 4
Organizator Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie i Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszają na kolejny wykład z cyklu 700 lat miasta Lublina - spotkania z historią.

Wykład Lublin w czasach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego wygłosi prof. zw. dr hab. Wiesław Śladkowski.

Prof. dr hab. Wiesław Śladkowski, historyki, pracownik naukowy Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej, znawca dziejów Polski i Europy, a przede wszystkim XIX wieku. Wiesław Śladkowski urodził się 28 lutego 1935 r. w Grajewie. Absolwent historii uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (1956). Pracę magisterską pisał pod kierunkiem prof. Henryka Zinsa, pierwszą pracę zawodową rozpoczął w Wojewódzkim Archiwum Państwowym pod okiem prof. Tadeusza Mencla, od 1959 r. związał się z UMCS jako asystent prof. Juliusza Willaume’a w Katedrze Historii Powszechnej i Nowożytnej. Po obronie pracy doktorskiej Koloni-zacja niemiecka w południowo-wschodniej części Królestwa Polskiego w latach 1815-1915 (wyd. 1969) w 1965 r. powołany został na stanowisko adiunkta. W 1969 r. uzyskał stypendium rządu francuskiego, które zaowocowało pracą habilitacyjną pt. Opinia publiczna we Francji wobec sprawy polskiej w latach 1914-1918 (wyd. 1976). W 1974 r. został docentem. Na przełomie lat 1976-1977 ponownie przebywał we Francji na stypendium paryskiej École des Hautes Études en Sciences Sociales i francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W 1980 r. wydał w Wydawnictwie Lubelskim książkę Emigracja polska we Francji 1871-1918, która wraz z dotychczasowym dorobkiem była podstawą uzyskania w 1982 r. tytułu profesora nadzwyczajnego. W 1992 r. został profesorem zwyczajnym.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk