W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład z cyklu "Intrygująca Tajemnicza Sekretna - Sztuka"

Wykład z cyklu "Intrygująca Tajemnicza Sekretna - Sztuka"
Data rozpoczęcia 2013-02-27
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Wykład

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na wykład z cyklu "Intrygująca Tajemnicza Sekretna - Sztuka" pt. "William Burroughs (1914-1997) - ikona Beat Generation, wizjoner, skandalista i... nie nazbyt zdolny strzelec", który wygłosi dr Małgorzata Stępnik.

Ameryka nigdy nie zazieleniłaby się tak pięknie (Ch. Reich, The Greening of America 1970), gdyby nie pokolenie zbuntowanych poetów lat 50., odnajdujących osobiste iluminacje nade wszystko w wędrówce. Styl życia właściwy artystycznej subkulturze Beatników wiązał się zarówno z podróżą w sensie dosłownym, geograficznym (J. Kerouac, On the Road 1957), jak i z wyborem „drogi ekscesu”, tak opiewanej onegdaj przez Williama Blake'a. Gdy Ginsberg układał gniewnie skowyczące strofy, a auto Kerouaca cięło gładkie bezkresy amerykańskich szos – Burroughs zapamiętale ciął pasma papieru, sekwencje słów i dźwięków. Jego operacje dokonywane na żywej tkance sztuki, metoda cut-up i samplowania, jego finezyjne kolaże – stały się inspiracją zarówno dla Warhola, jak i Lennona. Ten artystyczny modus operandi pozostaje nadal generatywnym. A modus vivendi? Niewątpliwie, Burroughs należał do największych skandalistów XX wieku, o czym również będzie mowa w niniejszym wystąpieniu. Ruch Beatników był „rzeką, która zmieniła się w morze”. Pierwszą kontrkulturową rewolucją. Co istotne z naszego punktu widzenia - zainspirował także przemiany w obszarze kultury wizualnej.

Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej