W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: Złota jesień superbohaterów. Czy kino superbohaterskie już się zestarzało?

Wykład: Złota jesień superbohaterów. Czy kino superbohaterskie już się zestarzało?
Data rozpoczęcia 2021-02-04
Godzina rozpoczęcia 19:00
Organizator Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Kino CSK zaprasza na 17. odcinek Akademii Kina CSK: „Złota jesień superbohaterów. Czy kino superbohaterskie już się zestarzało?” – wykład Kai Klimek. 

Wszystkie gatunki filmowe zaliczają rozbieg, pełen wzniosłości lot i powolne opadanie. Z czasem filmy z każdego cyklu produkcyjnego zaczynają się powtarzać, muszą wymyślić się na nowo, zdekonstruować i przepakować. Gwarancja ich obecności w kulturze, czyli umowa z widzem z naczelnym pytaniem: „Czy jeszcze chcecie wierzyć w takie historie?” nie jest żelaznym glejtem po wsze czasy. Czy nuda, klisze i w-kółko-Macieju dopadły już kino superbohaterskie? Jeśli tak, i mit trzęsie się w posadach, to co może go wzmocnić? Czy najnormalniej w świecie mamy już dosyć „superaków” i basta? I z drugiej strony: czy nieśmiertelnym superbohaterom dana będzie złota jesień? Jak – i czy – zestarzeją się na ekranie? Wyobraźmy sobie tę siwiznę, zmarszczki, okulary do czytania (u Supermana na nosie) i hart ducha już nie taki jak dawniej. Ależ to byłby ciekawy obraz!

Filmy, które na pewno się pojawią:

  • Logan, reż. James Mangold
  • Ant-man, reż. Peyton Reed
  • Watchmen (serial), reż. Damon Lindelof
  • Amerykańscy bogowie (serial), reż. Bryan Fuller
  • Avengers: Endgame, reż. Bracia Russo
  • Trylogia Mrocznego Rycerza, reż. Christopher Nolan

PROWADZĄCA:

Kaja Klimek Kajutex – edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa. Absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi zajęcia poświęcone filmowi i popkulturze na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Gdańskim oraz warszawską Akademię Filmu Dokumentalnego przy Festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Stale współpracuje z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Filmoteką Szkolną, gdzie zajmuje się edukacją, w tym prowadzeniem warsztatów krytyki filmowej dla dzieci i młodzieży. Jako programistka filmowa i kuratorka współpracuje m.in z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy gdzie jest gospodynią Klubu Serialowego #wodcinkach. Obecnie prowadzi program "Seriaale" na TVN Fabuła - pierwszy telewizyjny program w Polsce w całości poświęcony serialom.

Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Link do wydarzenia, które odbywa się na aplikacji ZOOM, zostanie wysłany w dniu, w którym odbywa się wykład.

AKADEMIA KINA CSK:

To propozycja dla osób, które lubią kino i chcą czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali. To regularne spotkania, podczas których w lekkiej i luźnej atmosferze poznajemy najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie. Cykliczne zajęcia zazwyczaj odbywają się online na platformie Zoom lub na żywo w CSK i składają się z wykładu oraz dyskusji. Udział w Akademii jest bezpłatny.