W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wykład: Zuzana Štefková – Moja dalsza rodzina. Matki, ojcowie, dzieci, płody, wózki i inne nieludzkie aktanty w sztuce opisujące

Wykład: Zuzana Štefková – Moja dalsza rodzina. Matki, ojcowie, dzieci, płody, wózki i inne nieludzkie aktanty w sztuce opisujące
Data rozpoczęcia 2016-09-21
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, Lublin
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

Wykład będzie poświęcony różnym aspektom rodzicielstwa, które pojawiają się w sztuce współczesnej, widzianym przez pryzmat nowej myśli materialistycznej. Zakorzeniony w tradycji teorii i praktyki feministycznej wykład bada polityczne wymiary zagadnień związanych z ucieleśnionym doświadczeniem rodzicielstwa i jego materialnym przełożeniem na język sztuki oraz rozważa następstwa posiadania dzieci – w życiu, sztuce i podmiotowości ludzkiej.

Otrzymujemy analizę uwikłań materii i znaczeń otaczających kwestie macierzyństwa, ciąży, porodu, aborcji, wychowywania dzieci i procesu stawania się rodzicem w całej jego rozciągłości.

Łącząc przykłady macierzyńskiego aktywizmu, analizy twórczego procesu nadawania znaczeń opartego na wizerunkach ciał podczas porodu, ciał urodzonych i nienarodzonych dzieci, a także nieludzkich aktantów w interakcji z kosmosem ich specyficznych kontekstów społeczno-historycznych, wykład podsumowuje różne sposoby, w jakie ucieleśnione strategie twórcze obnażają wzajemne powiązania pomiędzy materią i umysłem, zasypując przepaść w tym, co wyobrażalne pomiędzy naturą i kulturą w wymiarze osobistym, społecznym i symbolicznym.

Wykład wygłosi dr Zuzana Štefková (Uniwersytet Karola w Pradze). Badania, na których opiera się prelekcja, wsparł grant sieci COST IS1307 i Fundacja Katarzyny Kozyry.

Powiązane:

Galeria Labirynt

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej