W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „A bogowie grają w kości…”

Wystawa „A bogowie grają w kości…”
Data rozpoczęcia 2010-02-19
Data zakończenia 2010-03-27
Kategoria Wernisaż

„A bogowie grają w kości…”
O perypetiach literackiej Rosji końca XIX i XX wieku

ogowie grają w kości i nie pytają wcale czy chcesz przyłączyć się do gry (. . . ) Bogowie kpią sobie z twojego poukładanego życia (. . . ) nie przejmują się zbytnio ani naszymi planami na przyszłość ani oczekiwaniami. Gdzieś we wszechświecie rzucają kości i przypadkiem wypada twoja kolej. I odtąd zwyciężyć lub przegrać - to tylko kwestia szczęścia. „
Borys Pasternak

Rok 2010 jest rokiem szczególnym dla literatury rosyjskiej, upłynie bowiem pod znakiem wielu okrągłych rocznic urodzin lub śmierci wybitnych twórców, którzy trwale zapisali się zarówno w historii literatury rosyjskiej, jak i światowej. Wystawa prezentuje losy dziesięciu pisarzy i poetów, którym przyszło żyć w specyficznej chwili i specyficznym miejscu – Rosji końca XIX i XX wieku. Rzeczywistość tamtego okresu odcisnęła piętno na ich życiu, ich losy z kolei determinowały dokonania literackie. Często cenieni poza granicami Rosji, w ojczyźnie byli prześladowani lub bojkotowani przez oficjalną władzę, stawiani przed wyborem pomiędzy działalnością literacką i osobistym szczęściem. Z paradoksami otaczającej rzeczywistości walczyli słowem i postawą. Znani i cenieni na całym świecie, w Rosji niejednokrotnie dopiero dziś, po wielu latach, doczekali się miejsca w dziejach literatury rosyjskiej, dzięki spuściźnie, której nie zdołały zniszczyć żadne reżimy i ideologia. Wszak „rękopisy nie płoną”.

Prezentowane sylwetki: Michaił Bułhakow, Władimir Wysocki, Josif Brodski, Siergiej Jesienin, Borys Pasternak, Michaił Szołochow, Władimir Majakowski, Anton Czechow, Lew Tołstoj, Aleksandr Błok.

Wystawa będzie czynna do 27 marca 2010 r. w godzinach pracy Biblioteki.
Bliższych informacji o wystawie udziela Dorota Mościbrodzka – kustoszka ekspozycji
(81-53-207-38).

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej