W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Adam Pociecha - Grafika

Wystawa: Adam Pociecha - Grafika
Data rozpoczęcia 2013-05-24
Data zakończenia 2013-06-05
Miejsce Galeria "Przy Bramie" TPSP, ul. Grodzka 34/36
Kategoria Wystawa

Galeria TPSP "Przy Bramie" zaprasza na wystawę "Adam Pociecha - Grafika" oraz Zbigniewa Furgalińskiego.

Adam Pociecha urodził się w 1958 r. w Balinie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom magistra sztuki uzyskał w 1987 r. W 1993 r. został członkiem honorowym Artystów Niemieckich Okręgu Westfalii i międzynarodowej grupy artystów miasta Langenfeld. Obecnie pracuje jako adiunkt II stopnia w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Wzornictwa oraz w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na stanowisku profesora WST. Brał udział w 36 wystawach indywidualnych i w ponad 150 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Zbigniew Furgaliński - studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1978-1983. W roku 1983 uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej oraz ilustracji książkowej. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1984-1986. Jest doktorem sztuki. Prowadzi Pracownię Sztuk Wizualnych na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Aktualnie pełni funkcję prodziekana Wydziału Projektowego ASP w Katowicach. Specjalizuje się w malarstwie sztalugowym i architektonicznym. Posiada bogate doświadczenie w zakresie projektowania oraz wiele realizacji architektury wnętrz, malarstwa architektonicznego i sakralnego na terenie województwa Śląskiego. Miał wiele wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą.

Autor o wystawie:
Horyzont to granica, pojęcie fizyczne i metafizyczne zarazem. Związane z prawem powszechnego ciążenia, jest jednocześnie tęsknotą za lepszym, innym światem. Wyznacza nasz punkt widzenia, określa nasze miejsce na Ziemi, stanowi o naszym byciu tu i teraz – nosimy go w sobie. Moje obrazy, wydające się być abstrakcyjnymi, są w istocie ekstraktem pejzażu, doprowadzonym do znaku elementarnego, którym jest pozioma linia. Istotą mojego malarstwa jest intensywna harmonia i przenikające spod obrazu pulsujące światło. Pozorna monotonia obrazów oparta jest o schemat poziomych, zrytmizowanych linii i wynika z kontemplacyjnego odczuwania i przeżywania rzeczywistości. Obrazy staram się budować z dyscypliną i logiką, są jednak owocem emocji i wrażeniowego odbioru zjawisk wizualnych.


Wystawę można oglądać od 24 maja do 5 czerwca 2013 r.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej