W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa Artura Przybysza "Światłem i cieniem"

Wystawa Artura Przybysza "Światłem i cieniem"
Data rozpoczęcia 2023-09-16
Data zakończenia 2023-10-15
Miejsce Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza na wernisaż wystawy Artura Przybysza "Światłem i cieniem". 

Artur Przybysz to rodowity lublinianin, którego twórczość w dużej mierze związana jest z tym miastem i jego okolicami. Artysta w Lublinie się urodził i mieszka. Tutaj też ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS, obecnie funkcjonujący jako Instytut Sztuk Pięknych UMCS. Jego przygoda z malarstwem zaczęła się, jak sam mówi, dawno temu i związana była z techniką olejną. Po jakimś czasie w jego pracach zaczęły się pojawiać również inne techniki, głównie akwarela, która pochłonęła go i zafascynowała na tyle głęboko, że pozostał jej wierny do dnia dzisiejszego.
Inspiracją do prac Artura Przybysza są przede wszystkim architektura i krajobrazy, na bazie których tworzy przepiękne pejzaże. Obecnie motyw przewodni w jego twórczości stanowi architektura dawnego Lublina, szczególnie ujmowana nocą, gdy miasto nabiera tajemniczości, otwierając na oścież drzwi naszej wyobraźni.

Artur Przybysz o swojej twórczości:

 

Moja przygoda z malarstwem zaczęła się dawno temu. Początkowo malowałem techniką olejną, dopiero parę lat temu sięgnąłem po akwarelę, której jestem wierny do dzisiaj. Zafascynowała mnie jej lekkość, szybkość i nieprzewidywalność. Wbrew pozorom jest to jedna z trudniejszych technik. Nie ma tu miejsca na pomyłkę i wprowadzanie poprawek, ale jednocześnie zapewnia ona możliwość zastosowania różnorodnych form wyrazu zależnie do zastosowanych technik, farb, papieru. Żadna inna technika nie pozwala też na tak wiele spontanicznych sytuacji zachodzących podczas malowania. Wyjątkowość tej techniki polega na braku możliwości wiernego powtórzenia danego motywu, dzięki czemu każda praca jest jedyna i niepowtarzalna. Inspirują mnie architektura, pejzaż, a czasem inne motywy. Obecnie motywem przewodnim jest architektura dawnego Lublina, szczególnie nocą, gdy miasto nabiera tajemniczości i możemy przenieść się w czas przeszły.

 


Wystawa będzie czynna do 15 października 2023 roku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej