W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wystawa: Berlin-Yogyakarta
Data rozpoczęcia 2009-11-19
Data zakończenia 2009-12-03
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Wystawa

BERLIN - YOGYAKARTA od hitlerowskiego terroru wobec osób homoseksualnych do praw człowieka dzisiaj

Celem projektu jest przypomnienie jakże mało znanej historii prześladowań gejów, lesbijek i osób biseksualnych przez nazistów w czasie ich panowania w Europie. Równocześnie autorzy wystawy pragną podkreślić, iż prawa człowieka są niezbywalną własnością wszystkich ludzi, również nieheteroseksualnych. Refleksja nad tragedią II wojny światowej skutkowała wydaniem szeregu dokumentów, podkreślających znaczenie praw każdego obywatela, w tym Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ oraz tzw. Zasady Yogyakarty.

Ten ostatni dokument został opublikowany w 2006 roku w formie deklaracji w indonezyjskim mieście Yogyakarta przez Międzynarodową Komisję Prawników, organizację pozarządową założoną przed 50 laty w Berlinie. Deklaracja ustanawia międzynarodowe standardy stosowania praw człowieka w odniesieniu do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej.

W tytule wystawy znajdują się nazwy dwóch odległych miast, co pokazuje szeroki zasięg zarówno zjawiska nietolerancji, jak i powinności obowiązywania praw człowieka. Yogyakarta symbolizuje część współczesną, Berlin - historyczną. To właśnie w tej europejskiej stolicy powstał i rozkwitł w latach 20. ruch na rzecz emancypacji osób homoseksualnych. Tam też jednak w okresie dyktatury znajdowało się centrum ich prześladowań i eliminacji. Wielu trafiało do obozów koncentracyjnych, gdzie oznaczani byli - jako oddzielna kategoria więźniów - różowymi trójkątami.

Wystawie towarzyszą seanse filmowe:

16 listopada, godz. 16.00
Einstein seksu, reż. Rosa von Praunheim, RFN 1999, 100 min.
Historia życia Magnusa Hirschfelda, lekarza, seksuologa i światowego pioniera ruchu na rzecz równouprawnienia osób nieheteroseksualnych. Jednym z wątków jest historia związku M. Hirschfelda ze znacznie młodszym od niego Karlem Giese.

17 listopada, godz. 16.00
Inny od innych, reż. Richard Oswald, Niemcy 1919, 50 min.
Niemy film edukacyjny, pierwszy w historii kina o tematyce homoseksualnej, zakazany przez cenzurę w 1920 i zachowany jedynie we fragmentach. Historia miłości muzyka do swego ucznia i wszechobecnego wówczas szantażu.

18 listopada, godz. 16.00
Paragraf 175, reż. Rob Epstein i Jeffrey Friedman, USA 2000, 80 min.
Film dokumentalny, nagrodzony m.in. na Berlinale i Sundance Film Festival - przejmujące relacje homoseksualnych ofiar nazistowskiego terroru, w większości byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Narratorem filmu jest Rupert Everett.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej