W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: ‎„Bezpośrednie mówienie snu”. Beksiński – malarstwo i fotografia

Wystawa: ‎„Bezpośrednie mówienie snu”. Beksiński – malarstwo i fotografia
Data rozpoczęcia 2016-02-27
Data zakończenia 2016-05-08
Miejsce Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul. Zamkowa 9
Udział Płatny
Koszt udziału 6-8 zł
Kategoria Wernisaż

Malarstwo  27 lutego – 8 maja
Fotografia 19 marca- 8 maja

Zdzisław Beksiński (1929-2005)
to jeden z najbardziej znanych polskich malarzy, na przestrzeni dekad zajmował się jednak także innymi dziedzinami sztuki. Wystawa w Muzeum Lubelskim, przygotowana we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku, ma dwie odsłony – obejmuje jego prace malarskie oraz fotograficzne, uzupełnione rysunkami i grafikami. Prezentacja jest próbą zwrócenia uwagi na korespondencję pomiędzy odmiennymi dziedzinami twórczości artysty.
Beksiński był twórcą o niezwykłej wyobraźni, wszechstronnym i biegłym warsztatowo. W latach 1953-1959, uprawiał fotografię artystyczną, aktywnie uczestnicząc w życiu środowiska fotograficznego. Na ekspozycji w Muzeum Lubelskim zaprezentowane zostaną portrety, ujęcia sylwetek i przestrzeni, w tym zwłaszcza fotografie Sanoka.
Jednocześnie Beksiński rysował i zajmował się grafiką, rozwijając stopniowo swój warsztat malarski, który w latach 70. pozwolił mu wyrazić fantastyczne, pełne grozy wizje – z nich jest dzisiaj najbardziej znany. Język jego malarstwa jednak stopniowo uspokajał się, oscylując ku abstrakcji i niemal monochromatycznej palecie barw. Beksiński całe życie eksperymentował, szukał własnej drogi artystycznej – w ostatnich latach zwrócił się ku nowym narzędziom, tworząc grafiki i fotomontaże komputerowe.
Prace eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej