W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wystawa: Dzieci w obiektywie
Data rozpoczęcia 2014-06-04
Data zakończenia 2014-06-28
Kategoria Wystawa

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie zaprasza na wystawę: "Dzieci w obiektywie" – wystawa fotografii z lat 1871-1992 ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Ekspozycja składa się z 225 obiektów. Najstarszy, fotografia Marii Karoliny Łopacińskiej, stryjecznej siostry Hieronima Łopacińskiego, patrona naszej Biblioteki, został wykonany w 1871 r. w atelier w Bazylei, zaś najnowszy – autorstwa Ludwika Wacławczyka – w 1992 r. w Okrzei.
Spośród zdjęć eksponowanych na wystawie na uwagę zasługuje kolekcja portretów uczniów Gimnazjum Męskiego Lubelskiego z lat 1904-1914. W większości zostały one wykonane w renomowanych lubelskich pracowniach (m.in. „A. Stepanoff” i „Zofia”). Pięknie prezentują się także fotografie z rodzinnych albumów: ostatniego wojewody lubelskiego w okresie II RP – Jerzego Albina de Tramecourta) oraz znanego lubelskiego malarza, grafika, publicysty, bibliofila i kolekcjonera – Wiktora Hermogenesa Ziółkowskiego. Na uwagę zasługuje również portret Haliny Kwaśniewskiej, który powstał w atelier Ludwika Hartwiga.
Wśród zdjęć licznie reprezentowane są prace: Andrzeja Bąka, Janusza Cyfrowicza, Jacentego Drozda, Czesława Herdy, Piotra Maciuka i Matyldy Wełny.
Wszystkie prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej