W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: „Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie”

Wystawa: „Ekskluzywna odzież robocza, czyli kreacje na czerwonym dywanie”
Data rozpoczęcia 2021-05-13
Data zakończenia 2021-07-11
Miejsce Centrum Spotkania Kultury, plac Teatralny 1, Galeria Wystaw Czasowych -1
Organizator Centrum Spotkania Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 8-10 zł
Kategoria Wystawa

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie".

Dwuznaczność tytułu prezentowanej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawy jest z jednej strony żartem, z drugiej próbą nobilitacji stroju służbowego. Dawno już powinniśmy porzucić kojarzenie odzieży do pracy wyłącznie z wytartym drelichem, brudnym kombinezonem czy poplamionym fartuchem. Mimo żartobliwego tonu zderzającego nasze wyobrażenia dotyczące odzieży roboczej z elitarnością, wystawa całkiem serio prezentuje wyszukane ubrania, w których wyjątkowe postaci wypełniały zawodowe zobowiązania.

„Tak chodzę do pracy” – mógłby powiedzieć Jerzy Skolimowski, który w 2016 roku otrzymał honorowego Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji. Na pałacu festiwalowego najstarszej uroczystości filmowej na świecie doprowadził przecież Skolimowskiego wykonywany zawód. Smoking reżysera uszyty przez Tomasza Ossolińskiego, to jeden z kilkudziesięciu obiektów prezentowanych na wystawie.

Suknia, w której Olga Tokarczuk odbierała literackiego Nobla, koktajlowa sukienka Księżnej Cambridge Kate Middleton, w której spacerowała po Krakowie, kreacje gwiazd z festiwali filmowych w Gdyni, Wenecji i Cannes, to nie tylko odzież robocza z najwyższej półki, nie tylko arcydzieła sztuki krawieckiej to kostiumy do odgrywanych przez aktorów, reżyserów i celebrytów ról.

Każdy z tych kostiumów to opowieść. To relacje z niecodziennych wydarzeń, na których były prezentowane, to anegdoty dotyczące ich powstawania, to świadectwo pasji ludzi, którzy je zaprojektowali i wreszcie niezwykłe historie tych, którzy je nosili. Odzież robocza haute couture?

Ekspozycja w CSK udowadnia, że to możliwe. 
Na wystawie pokazane będą między innymi kreacje zaprojektowane m.in. przez Gosię Baczyńską, duet Paprocki&Brzozowski, MMC czy Macieja Zienia.
Kurator wystawy: Marcin Fedisz

Wernisaż: 12.05.2021, godz. 19.00 (transmisja na żywo online)
13.05.2021 - 11.07.2021 r. godz. 12.00 – 18.00
wystawa niedostępna w poniedziałki (17.05, 24.05, 31.05, 07.06, 14.06, 21.06, 28.06, 5.07)