W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa fotografii Emilii Kaczanowskiej "Buongiorno signora Maschera"

Wystawa fotografii Emilii Kaczanowskiej "Buongiorno signora Maschera"
Data rozpoczęcia 2012-02-05
Data zakończenia 2012-02-29
Kategoria Wystawa

Buongiorno signora Maschera - tak pozdrawiali się niegdyś mieszkańcy Wenecji w czasie karnawału, ponieważ nie wiadomo było, kto ukrywa się pod przebraniem. Od XI wieku aż do dziś, co rok, Wenecja zamienia się w wielki teatr, gdzie przez 10 dni trwa olśniewający spektakl.

Główną sceną jest Plac Św. Marka, miejsce nieustającej zabawy i rewii najrozmaitszych kostiumów. Przebrani z całego świata paradują wzdłuż Riva degli Schiavoni wśród mrowia turystów i fotoreporterów. Siadają przy kawiarnianych stolikach, improwizują zabawne scenki, z lubością pozują do zdjęć. Zewsząd słychać wielojęzyczny gwar, muzykę, odgłosy parad ulicznych. W tej zabawie uczestniczy nie tylko międzynarodowy high life czy zamożni wenecjanie - posiadacze ekstrawaganckich kostiumów za kilkanaście tysięcy euro.

Podczas karnawału bawią się całe rodziny, młodzi i starzy z różnych regionów Włoch. Każdy może być aktorem w tym wesołym i barwnym widowisku. Wystarczy maska kupiona na straganie, by na dzień, lub dłużej stać się beztrosko kimś innym, odegrać wymarzoną rolę w czasie, gdy nie obowiązują żadne zasady i konwenanse. A dopóki dzwon nie oznajmi początku Wielkiego Postu, wszelka rozpusta tryumfuje nad moralnym porządkiem. Magiczna Wenecja, ze swoją niepowtarzalną architekturą na wodzie jest idealnym miejscem, żeby przenieść się w niezwykłe realia. Karnawał to słowo - zaklęcie, to jak czarodziejska podróż do przeszłości, w której nas przecież nigdy nie było...

Emilia Kaczanowska - plastyk, malarka, wieloletni fotoreporter Kuriera Lubelskiego, obecnie pracownik Muzeum Regionalnego w Łęcznej.

Powiązane:

Opera Lubelska

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej