W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa fotografii „Jeden rok – 1941” z kolekcji rodzinnej Andresa Rumpa

Wystawa fotografii „Jeden rok – 1941” z kolekcji rodzinnej Andresa Rumpa
Data rozpoczęcia 2022-06-15
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Galeria NN, ul. Grodzka 34
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zaprasza na wystawę fotografii „Jeden rok – 1941” z kolekcji rodzinnej Andresa Rumpa. 

Dziadek Andersa Rumpa podczas wojny w latach 1941 - 1942 służył w jednostce technicznej Wehrmachtu stacjonującej na terenie Flugplatzu przy ulicy Wrońskiej w Lublinie. W wolnym czasie spacerował z aparatem po mieście. Uwiecznił dziewczęta  uśmiechające się do obiektywu, mieszkańców dzielnicy żydowskiej krzątających się wśród spraw dnia codziennego, dzień powszedni swoich kolegów z jednostki, ludzi ubranych w łachmany starających się przetrwać.

Po wojnie zdjęcia te trafiły do pudełka, dopiero po latach fotografie odnalazł jego wnuk, Andres Rump. W sierpniu 2021 roku przekazał je do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Chciał, aby wróciły one do miejsca gdzie powstały.

Kolekcja Andresa Rumpa

Kolekcja Andresa Rumpa jest wyjątkowa po jeszcze innym względem. Do tej pory w zbiorach Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” nie było jednolitego zbioru fotografii pokazującego codzienne życie żołnierzy niemieckich w Lublinie. Owszem, do Pracowni Ikonografii trafiały pojedyncze fotografie znajdowane na aukcjach internetowych i udostępniane Ośrodkowi dzięki życzliwości lubelskich kolekcjonerów. Tym razem mamy do czynienia ze zbiorem należącym do jednego żołnierza, zawierającym ujęcia sytuacji życia codziennego związane z pobytem w Lublinie w pierwszych latach II wojny światowej.

Wystawa „Jeden rok – 1941” zaprezentuje fotografie przekazane przez Andersa Rumpa. Ukazują one wojenne oblicze Lublina a szczególnie dzielnicy żydowskiej tuż przed Zagładą. Ekspozycja nawiązuje do obchodów 80. rocznicy akcji “Reinhardt”.

Gościem wystawy będzie sam Andres Rump, który tak mówi o kolekcji:

Podczas pracy nad realizowanym przeze mnie filmem dokumentalnym „Podsumowanie” natknąłem się na wojenne fotografie dziadka. Dziś zadaję sobie wiele pytań: Dlaczego mój dziadek nigdy nie opowiadał o swoich wspomnieniach z czasów, gdy był żołnierzem? Dlaczego zatrzymał zdjęcia z czasów wojny – zdjęcia, które były łatwo dostępne dla wszystkich członków rodziny przez całe jego życie? Jako jego wnuk czuję się zobowiązany, aby fotografie z Lublina wróciły do miejsca, w którym zostały wykonane. Mam nadzieję, że niniejsza kolekcja fotografii – teraz już publicznie dostępna – wniesie, choć mały wkład w kultywowanie pamięci o żydowskiej przeszłości Lublina.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej