W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa fotografii „Lublin 1939-1944”

Wystawa fotografii „Lublin 1939-1944”
Data rozpoczęcia 2018-10-04
Data zakończenia 2018-10-16
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, Aleja Kultur Poziom +1
Organizator Urząd Miasta Lublin, Centrum Spotkania Kultur, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Urząd Miasta Lublin, Centrum Spotkania Kultur, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zapraszają na wernisaż wystawy fotografii „Lublin 1939-1944”. Wystawa będzie czynna do 16 października 2018 roku.

Okres II wojny światowej stanowi najtragiczniejszy rozdział w dziejach Lublina. W ciągu kilku lat miasto bezpowrotnie zatraciło swój wielokulturowy charakter, a wraz z nim dotychczasową tożsamość. Fotograficzny obraz Lublina okresu II wojny światowej składa się ze zdjęć miasta i zdjęć prywatnych wykonywanych przez cały okres trwania działań wojennych. Wydarzenia dokumentowano już od pierwszych dni września 1939 roku. Zniszczenia po bombardowaniach miasta, które poważnie uszkodziły historyczną tkankę Lublina, zestawione są z dokumentacją codziennego życia w okresie okupacji. Najtragiczniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w tym czasie to eksterminacja ludności żydowskiej zamieszkującej miasto. Oprócz życia w getcie fotografowie udokumentowali ruiny Podzamcza i pustkę jaka pozostała w miejscu przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Lublin okresu II wojny światowej to także pobyt w mieście żołnierzy niemieckich i funkcjonariuszy aparatu okupacyjnego III Rzeszy, których obecność została udokumentowana przez nich samych i zachowana w prywatnych albumach.

Autorzy zdjęć: nieznani oraz Jerzy Krystosik, Edward Hartwig, Ludwik Hartwig.
Zdjęcia pochodzą z kolekcji Marka Gromaszka oraz zbiorów Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”.
Wybór tematów i zdjęć: Marek Gromaszek, Marcin Fedorowicz, Joanna Zętar
Opisy zdjęć: Marcin Fedorowicz
Teksty wprowadzające: Joanna Zętar, Marcin Fedorowicz, Tadeusz Przystojecki
Projekt i opracowanie graficzne: Krzysztof Bilski
Koordynacja prac: Marek Gromaszek
Organizatorzy wystawy: Katedra Historii Państwa i Prawa, Wydział Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, Miasto Lublin, Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej