W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa fotografii: Tetsuya Saito – Tenku Yoran / Tkające ciała

Wystawa fotografii: Tetsuya Saito – Tenku Yoran / Tkające ciała
Data rozpoczęcia 2014-04-24
Data zakończenia 2014-05-18
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Wystawa

Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka” zaprasza na wyjątkową wystawę fotografii Tenku Yoran autorstwa Tetsuya Saito w ramach projektu Lubelskie Dni Fotografii.

Kolor czarny oznacza śmierć, czerwony – życie, tętniącą w żyłach krew. Czy to tendencyjna symbolika barw? Prace Tetsuya Saito udowadniają, że nie. Twórca za pomocą aparatu fotograficznego potrafi z niesamowitą precyzją i artystycznym zmysłem uchwycić świat wokół siebie.

Ten skromny, a zarazem niezmiernie utalentowany, autor oryginalnych zdjęć urodził się w 1974 r. w Sapporo (Japonia). Po ukończeniu studiów w 2004 r. na Uniwersytecie Waseda w Tokio rozpoczął karierę jako fotograf, którą kontynuuje do dziś, tworząc oryginalne portrety dla magazynów. Jako artysta fotograf swoją pierwszą wystawę zrealizował w 2006 r. pt. „ construction”. Przedstawiała ona zdjęcia ciała człowieka rekonstruowane przez odbiorców.

W 2008 r. Saito osobiście poznał wybitnego tancerza butō Daisuke Yoshimoto i jego uczennice Kei Ishikawa, Ritsuko Takahashi, ale to głównie Daisuke fotograf poświęca cykle zdjęć. Pod wpływem spotkania nastąpił przełom w jego twórczości. Ciało 66-letniego wówczas twórcy tańca butō oraz atmosfera, jaka towarzyszyła inspirującemu spotkaniu, pobudziły fotografa do stworzenia serii niezwykłych zdjęć. Z kimś tak wyjątkowym Saito nie zetknął się nigdy wcześniej. Stwierdził również, że: „nigdy dotąd nie widział tak pięknego ciała”. Z zachwytu zrodziła się pasja. Saito został osobistym i oficjalnym fotografem Yoshimoto.
Daisuke Yoshimoto podkreślał, że na krawędzi życia i śmierci, między tymi dwoma stanami rzeczywistości, tkwi istota jego butō. Synteza odmiennych od siebie typów doświadczania oddaje kwintesencję kreowanego przez artystę tańca. Mogliśmy to zobaczyć i przeżyć podczas spektakli Daisuke Yoshimoto na festiwalach Konfrontacji Teatralnych i Maat Festivalu w Lublinie, na które Daisuke jest wielokrotnie zapraszany od lat (ostatni raz w 2012 r.).

Zatrzymanie na papierze korelacji zupełnie różnych stanów rzeczywistości nie jest łatwe. Świat tańca Daisuke Yoshimoto nie jest prosty do uchwycenia.

W Galerii Fotografii KIOSKart w Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka” zaprezentowana zostanie wystawa „Tenku Yoran” („Tkające ciało”), stanowiącą tym razem pomost międzykulturowy, ukazujący różne sposoby widzenia świata, inny u Japończyków, inny u Polaków.

Ciekawe jest to, że zgodnie z tradycyjnym japońskim stylem ukiyo-e, utrwalaniem przepływającego świata, artysta próbuje wyeliminować perspektywę i uzyskać kompozycję płaską. Warty podkreślenia wydaje się również fakt drukowania zdjęć na specjalnie przygotowanym do tego celu japońskim papierze wa shi.

Pokaz prac możliwy jest dzięki uprzejmości Piotra Gardeckiego, kuratora wystawy w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, w którym to odbyła się pierwsza w Polsce prezentacja tych zdjęć w grudniu 2012 r.

/Małgorzata Wielgosz

Tetsuya Saito
1974 Urodzony Sapporo, Japonia
2004 Ukończył studia na Uniwersytecie Waseda
2006 construction wystawa w Miyano-mori Gallery, Sapporo
2008 Spotkał Daisuke Yoshimoto
2009, 2010, 2012 Towarzyszy Daisuke Yoshimoto podczas trasy po Polsce jako jego oficjalny fotograf
2012 „Tenku Yoran” wystawa w Up-field Gallery, Tokyo
2012 „Tenku Yoran” wystawa w Cafe THEA (Instytut Grotowskiego) we Wrocławiu, Polska
Nowe prace DOUBLE PORTRAIT zostaną wystawione podczas targów sztuki ART EDITION w grudniu 2013 w Seoulu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej