W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa "Grand Press Photo 2010"

Wystawa "Grand Press Photo 2010"
Data rozpoczęcia 2010-12-17
Data zakończenia 2011-01-24
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Wystawa

Wystawa finałowych zdjęć Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej - Grand Press Photo 2010. Ekspozycja obejmuje 160 fotografii wykonanych przez 52 fotoreporterów z całej Polski.

Konkurs Grand Press Photo jest organizowany od sześciu lat przez miesięcznik „Press”. Przeznaczony jest dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Spośród innych konkursów fotograficznych wyróżnia się tym, że uczestniczący w nim fotoreporterzy poddają się ocenie fachowca o światowej sławie - przewodniczącym jury jest bowiem co roku któryś ze zwycięzców World Press Photo. W tym roku przewodniczącym jury był fotoreporter Reutersa Finbarr O’Reilly, zwycięzca World Press Photo 2006. Jego zdjęcia również można obejrzeć na wystawie.

Na tegoroczny konkurs nadesłano blisko 4,3 tys. prac. Konkurowały w pięciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Przyroda. Gala wręczenia nagród odbyła się 13 maja w warszawskiej Kinotece, tam też otwarto wystawę pokonkursową.
Wystawa Grand Press Photo 2010 w czerwcu ruszyła w podróż po Polsce.

Zwycięzcą konkursu – czyli autorem Zdjęcia Roku – jest Tomasz Tomaszewski, od 23 lat współpracujący z „National Geographic”, od 1999 roku główny konsultant polskiej edycji „NG”. Jego zdjęcie zrobione w śląskich Lipinach podczas procesji Bożego Ciała w 2009 roku jury uznało za najlepsze spośród wszystkich nadesłanych - doceniając zarówno techniczną jakość fotografii, jak i jej walor informacyjny oraz płynący z niej pozytywny przekaz.

Partnerami lokalnymi wystawy są Urząd Miasta Lublina, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej oraz Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej