W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa ikon "Karmelitanki lubelskie/prawizerunki"

Wystawa ikon "Karmelitanki lubelskie/prawizerunki"
Data rozpoczęcia 2021-11-29
Data zakończenia 2021-12-31
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Ikony powstały pod wpływem lektury tekstów XVII-wiecznych kronik zakonnych: Konterfekt życia przykładnego i Ozdoba karmelu zakonnego, a także konsultacji merytorycznych z prof. Anną Nowicką-Struską. Wyłaniają się z nich kobiety pobożne, pokorne oraz poddające się regułom zakonnym. Nie dowiemy się, czy nosiły okulary lub jaki miały kolor włosów, ale im dogłębniej studiujemy te żywoty, tym dają się zauważyć pewne cechy wyróżniające każdą z nich.

Prawizerunki to próba stworzenia portretów XVII-wiecznych Karmelitanek lubelskich, które wcześniej nie były namalowane. To przywrócenie pamięci o lubelskich karmelitankach bosych, które przybyły do Lublina w XVII wieku. Wiele wniosły do ówczesnej kultury, a współcześnie stały się dla mnie źródłem inspiracji artystycznej. Ikony powstały w technice tradycyjnej tempery żółtkowej, na deskach lipowych pokrytych gruntem klejowo-kredowym oraz złoceniem 24 karatowym złotem.

Wystawa jest częścią projektu stypendialnego Moniki Spuz-Szpos przyznanego przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w 2021 roku.

Wystawa jest dostępna do 31 grudnia 2021. 

Pliki do pobrania: