Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wystawa ikon „Źródła”

Data rozpoczęcia 2017-06-26
Data zakończenia 2017-07-31
Miejsce Lubelska Cerkiew pw. Narodzenia NMP, al. Warszawska 82
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Wystawa lwowskich ikonopisarzy ŹRÓDŁA przedstawia prace, motywem przewodnim których są symbole wody w kulturze chrześcijańskiej, a prace powstałypodczas pleneru w Truskawcu.

W wyniku wspólnej pracy, dyskusji, poszukiwań twórczych i duchowych, artystom udało się zwizualizować temat źródła i wody w połączonym kontekście kulturowym, duchowym, historycznym, a nawet lokalnym; od starotestamentowych proroków, apostołów, świętych, aż po duchowe poszukiwania człowieka współczesnego; od stylistyki ikon średniowiecznych, tradycji sztuki ludowej – aż po sztukę współczesną i nowe eksperymenty z formą. Jednocześnie możemy zobaczyć, jak te obrazy stworzone przez artystów nakładają się na siebie, tworząc wspólną pajęczynę podobną do migotania wody żywej.

Na wernisażu zostaną zaprezentowane prace 12 ikonopisarzy, które można podzielić na kilka grup tematycznych: tematyka Starego i Nowego Testamentów, postacie Chrystusa i Bogurodzicy oraz sylwetki świętych. Oddzielną grupę tworzą postacie człowieka, stylistycznie oraz ikonograficznie wpisane w problematykę teologiczną ikonografii tradycyjnej.

Wystawa potrwa do końca lipca. Wstęp bezpłatny. 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne

Zgłoś problem

X

Zauważyłeś niepoprawne działanie strony lub nieaktualne dane? Zgłoś to korzystając z poniższego formularza.

(wpisz wynik liczbowo)