W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Ikony wołyńskie - wystawa poplenerowa w Lublinie

Wystawa: Ikony wołyńskie - wystawa poplenerowa w Lublinie
Data rozpoczęcia 2014-03-30
Data zakończenia 2014-04-11
Miejsce Ratusz, Plac Łokietka 1
Kategoria Wystawa

Międzynarodowe Plenery Ikonopisu na Wołyniu odbywają się w Zamłyniu – niewielkiej wiosce wołyńskiej położonej tuż przy granicy ukraińsko-polskiej. Dotychczas odbyły się trzy plenery: „Święci Polski i Ukrainy” w 2011 r., „Wędrujący święci” w 2012 r. i „Święci Wołynia” w 2013 r. W ciągu trzech lat odbyło się ponad dwadzieścia wystaw ikon z Zamłynia, od niedzieli będziemy je mogli podziwiać w budynku Urzędu Miejskiego przy Placu Łokietka. Na wystawie zostanie zaprezentowanych czterdzieści ikon, będących efektem wspólnej pracy twórczej artystów z Polski i z Ukrainy.

Plenery i cykl wystaw poplenerowych są dobrym przykładem wzajemnego zrozumienia i wieloletniej współpracy pomiędzy Polską i Ukrainą, formą dialogu duchowego pomiędzy artystami identyfikującymi się zarówno z tradycją zachodnią Kościoła, jak i wschodnią. U podstaw projektu leży potrzeba polsko-ukraińskiej wymiany idei i doświadczeń w przestrzeni wspólnych warsztatów tworzenia sztuki sakralnej i ikonopisu oraz zapoznanie się z religijnym kontekstem bizantyjskiej sztuki sakralnej, a także z kulturowym przenikaniem się wpływów Wschodu i Zachodu.

Organizator: Urząd Miasta Lublin przy współpracy Centrum Integracji Polsko-Ukraińskiej w Zamłyniu, Wołyńskiego Oddziału Związku Artystów Plastyków Ukrainy, Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie oraz Konsulatu Generalnego RP w Łucku.

Partner: Warsztaty Kultury w Lublinie