W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wystawa: Jakub Ciężki
Data rozpoczęcia 2013-10-18
Data zakończenia 2013-10-30
Kategoria Wernisaż

Wystawa organizowana jest w ramach cyklu Ścieżki malarstwa składającego się na projekt Lekcje z kolekcji – prezentacje 2013.

Jakub Ciężki, ur. w 1979 roku w Lublinie, jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego (2003). Pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS. W 2011 roku Jakub Ciężki został laureatem Grand Prix 40. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2011, w tym nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za pracę Rusztowanie I. Pierwsza odsłona wystawy Blackout miała miejsce w Galerii Bielskiej w Bielsku-Białej i prezentowała realizacje, które powstały w 2013 roku, w czasie trwania stypendium „Młoda Polska 2013” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie wystawa gości w Galerii Lipowa 13 Lubelskiej Zachęty.

Malarstwo najnowszej serii obrazów Jakuba Ciężkiego reflektuje stan czerni, skądinąd malarskiego nie koloru, który wchłania i wydobywa zarazem abstrakcję formy i przemiany fizykalności materii. Myślące oko rejestruje zmienność nasyceń tych czerni, jej naprężeń fakturowych, dostrzeże linie samoistnie komponujących się rysunków, zależnych od kierunku światła, kreującego tę czerń.


Kurator: Jolanta Męderowicz
Koordynacja: Zbigniew Sobczuk, współpraca: Łukasz Wiącek
Oprawa graficzna: Karol Grzywaczewski

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej