W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa książki artystycznej oraz realizacji introligatorskich "Wydawnictwo Niepodległe"

Wystawa książki artystycznej oraz realizacji introligatorskich "Wydawnictwo Niepodległe"
Data rozpoczęcia 2018-11-30
Godzina rozpoczęcia 17:00
Data zakończenia 2018-12-14
Miejsce Filia nr 35 MBP, ul. Bursztynowa 20
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Wydawnictwo Niepodległe to projekt realizowany ze środków Miasta Lublin, w ramach Programu „Dzielnice Kultury” jako element programu lubelskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.  

Trwający od października cykl otwartych warsztatów introligatorskich i artystycznych zakończony jest wystawą w bibliotece - Filii nr 35 MBP. Grupie osób zainteresowanych książką, sztuką introligatorską oraz rękodziełem zaproponowano możliwość wyrazu artystycznego, stworzenia książek artystycznych o określonej tematyce.

Wydawnictwo Niepodległe – to projekt zakładający działania niepodległe w formie i treści. Książka wyjdzie ze swoich standardowych ram i uzyska niepodległą ograniczeniom, fizyczną formę, a temat - „Moja Niepodległość”, o którym będą opowiadać powstałe książki artystyczne również będzie bardzo otwartą konwencją opowieści o tym, czym dla każdego z uczestników jest niepodległość?

Projekt wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości ponieważ treścią prac, które powstały podczas trwania projektu jest odpowiedź na temat „Moja Niepodległość”. Każdy z uczestników będzie poszukiwał własnej formy, aby opowiedzieć czym dla niego, w jego życiu jest niepodległość, jak można ją zinterpretować i zobrazować.

Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego Filia nr 35 przy ul. Bursztynowej 20, to wspaniałe miejsce, gdzie pośród książek i w sercu osiedla, czyli blisko ludzi, przeprowadzenie tego typu inicjatywy ma szczególny charakter. Dzięki życzliwości pani kierownik Wiesławy Sołtys oraz pani Mirosławy Sielewońko, sobotnie popołudnia wypełniły się zgłębianiem wiedzy o coraz bardziej zapomnianym rzemiośle.

Pełne skupienia uczestniczki zyskiwały coraz większą swobodę w realizacji takich elementów sztuki introligatorskiej jak: twarda oprawa, własnoręczne zszywanie bloku książek. Do wykorzystania mieliśmy materiały takie jak: tektury, płótna introligatorskie, tkaniny, śruby, narożniki, kapitałki, kostki, nożyki introligatorskie. Przy docinaniu większej ilości elementów pomagał nam znakomity lubelski introligator Janusz Lisek, a część materiałów udostępniła również drukarnia Akapit. Projekt przeznaczony był przede wszystkim dla dorosłych, ale zainteresowane matki z dziećmi i kreatywność dzieci z pewnością wzbogaciły różnorodność prac na wystawie końcowej.

Nasze spotkania stały się również czasem tylko dla nas - sposobem na zatrzymanie, wyzwolenie się z kieratu codzienności, odnalezienie swojej własnej przestrzeni, pasji, języka. Ciśnie się na usta - niepodległości. Każda uczestniczka mówi swoim własnym głosem.

Jak one brzmią mogą się Państwo przekonać oglądając wystawę.
Na wystawie będzie można obejrzeć również jedną plansz ze zdjęciami z warsztatów i informacjami o projekcie.

Koordynatorka i pomysłodawczyni projektu: Paula Krać

Fotografie: Marcin Pietrusza, Paula Krać,
projekt graficzny: tuszewski.com
Więcej o projekcie na fb.com/WydawnictwoNiepodlegle/

Uczestnicy wystawy:

  • Agata Cholewa
  • Antonina Cholewa
  • Katarzyna Fariaszewska
  • Ksawery Fariaszewski
  • Maciej Fariaszewski
  • Szymon Fariaszewski
  • Paula Krać
  • Barbara Jaskólska-Łukiewicz
  • Agnieszka Piasecka
  • Mirosława Sielewońko
  • Aneta Szadziewska
  • Róża Tuszewska
  • Kosma Tuszewski

Wystawa obejmuje:
- 6 książek artystycznych wykonanych przez osoby dorosłe
- 6 książek wykonanych przez dzieci
- ok. 18 realizacji introligatorskich takich jak notesy, albumy, szkicowniki.

Paula Krać o sobie:
Jestem artystą plastykiem, ukończyłam wydział Rzeźby i studiowałam na wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jestem animatorem kultury, edukatorką, pracownikiem ds. programowych Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Zajmuję się koordynacją cyklu dla mam, dzieci i prowadzeniem warsztatów manualnych, rękodzielniczych dla dzieci i dorosłych, społecznikiem z zamiłowania. Uczestniczyłam w wielu wystawach zbiorowych. Tworzyłam warsztaty dla dzieci i dorosłych w wielu ośrodkach kultury. Jestem absolwentką Programu Młodzi Lubią Kulturę. Zdecydowałam się zgłosić moją inicjatywę do programu „Dzielnice Kultury” ponieważ introligatorstwo to moja pasja. Przez lata studiowałam w Pracowni Typografii i Projektowania Książki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie powstawały książki artystyczne i bardzo chcę tę formę zaproponować mieszkańcom jako sposób wypowiedzi artystycznej. Tak aby poznali nie tylko rzemiosło, ale również mogli lokalnie działać artystycznie i integrować się. Przeprowadziliśmy się trzy lata temu do Lublina i z radością przywożę tu doświadczenia zdobyte na studiach, które z powodzeniem dzięki Dzielnicowemu Domu Kultury „Węglin” i „Czuby Południowe” mogę realizować. Pasjonuje się rozwijaniem kreatywności i twórczości jako formą rozwoju osobistego i społecznego.