W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa malarstwa Dariusza Ciężaka – „Najważniejszy jest kolor”

Wystawa malarstwa Dariusza Ciężaka – „Najważniejszy jest kolor”
Data rozpoczęcia 2014-02-04
Godzina rozpoczęcia 17:30
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Wystawa

Dom Kultury LSM zaprasza na wystawę malarstwa Dariusza Ciężaka pt. "Najważniejszy jest kolor - pejzaż, martwa natura, portret".
Dariusz Ciężak ukończył Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Brał udział w wielu plenerach, wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Obecnie pracuje w Oddziale Kultury w Departamencie Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Zawsze, jeżeli rozmawiamy o moim malarstwie to nieuchronnie pojawia się słowo „kolor”. Można wspomnieć o rysunku albo o kompozycji ale to, co interesuje mnie najbardziej i to, nad czym się skupiam – to właśnie kolor. Chciałbym, aby to on w procesie powstawania prac był najważniejszy, organizował obrazy, podporządkowywał sobie i rysunek i kompozycję. Taka swoista tendencja, polegająca na akcentowaniu koloru w kompozycji malarskiej przy jednoczesnym osłabieniu znaczenia formy i linii. Dominująca tematyka moich prac to pejzaż, martwa natura i studium portretowe. Uznaję kolor za kompozycyjnie najważniejszy element obrazu, jego główny budulec. Staram się traktować plamę barwną jako środek częściowo zastępujący światło. Każdy stopień nasilenia światła być może powinien uzyskać swój odpowiednik w plamie o określonej barwie. Podczas pracy mimowolnie myślę o sprawach, które decydują o jakości tkanki malarskiej i sensie pracy malarza właśnie dzisiaj, w świecie pomieszania wartości i relatywizowania pojęć w sztuce. Wydaje mi się też, że coraz więcej artystów spogląda w stronę starych mistrzów, przypomina sobie stare prawdy o sztuce i życiu.
Dariusz Ciężak

Powiązane:

Dom Kultury LSM