W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa malarstwa – Halina Danuta Krawietz – „W świecie mody i zapachu kwiatów”

Wystawa malarstwa – Halina Danuta Krawietz – „W świecie mody i zapachu kwiatów”
Data rozpoczęcia 2014-05-16
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Wystawa

Każda nowa wystawa to nie tylko możliwość zaprezentowania wykonanych przez autora kolejnych prac malarskich. Jest ona ważnym etapem w rozwoju artysty, bo podsumowuje pewien rozdział jego przemyśleń, przewartościowań i możliwości twórczych.

W przypadku twórczości Pani Haliny Danuty Krawietz, gdzie jest tak wiele wątków tematycznych i rozwiązań formalnych oraz stylistyk, staje się istotnym elementem porównawczym różnych form wypowiedzi.

O charakterze konkretnej wystawy decyduje dobór prac i sposób aranżacji, aby poprzez odpowiedni kontekst uwidocznić sposób ich wzajemnego oddziaływania. Dopiero ta całość staje się elementem konstrukcyjnym, decydującym o wartości ekspozycji.

Całość wyrazu tej konkretnej wystawy jest komplementarnym zbiorem harmonii i polifonii.

W polifonii rozkwita radość życia, energia, a w harmonii zaduma i wewnętrzne piękno, wynikające z pogodzenia z przemijającym czasem.

Autorka zestawia motywy pejzażowe z ilustracyjnymi, portrety o różnej stylistyce z motywami martwych natur, a szczególnie kwiatów. Wysublimowany koloryt świadczy o szczególnej wrażliwości na barwę artystki,

Obraz „Biznesmen XXI wieku”, przedstawiający zgeometryzowaną postać człowieka o błękitnej tonacji, jest wyrazem cywilizacji technicznej, która wtłacza człowieka w sztuczny układ. Mimo chłodnej tonacji, odczuwa się ciepło wrażliwości człowieka i nadzieję na zachowanie resztek człowieczeństwa w stechnicyzowanym świecie. Tematy pejzażowe są zawsze zabarwione emocjonalnym uczuciem. Można w nich odnaleźć m, in. zachwyt nad jesiennymi liśćmi, gdzie nastrój budowany jest niezwykłą harmonią ciepłych barw, delikatnie modulowaną z barwami chłodniejszymi.

Kolejny obraz przedstawia motyw kwiatowy o oszczędnym wyciszonym pastelowym kolorycie, który oparty jest na wyszukanym kontraście ciepłych oliwkowych zieleni z fioletowo-ugrowym odcieniem. Niekiedy motywy kwiatowe stają się tłem dla urokliwej akcji pierwszoplanowej. Przykładem takiego rozwiązania może być obraz z trzema pieskami na smyczy. Ma uwagę zasługują zwartość emocjonalna i prawda wyrazu żyjących i czujących istot.

Duże wrażenie robi ilustracja o groźnym kocie i myszce. Na obrazie ciepło oświetlonego domu ukazane jest na tle miasta, gdzie realność przeplata się z fantazją.

Wystawa, łącząca wszystkie wątki tematyczne, które tutaj jedynie szczątkowo opisałem, ukazuje niezwykłe bogactwo przeżyć, wyobraźni, obserwacji i zainteresowań autorki, która ciągle udoskonala środki artystycznej wypowiedzi. Czy w tej różnorodności osiągnęła ona spójność wypowiedzi i jedność formy? Możecie się Państwo o tym przekonać, oglądając ekspozycję.

Halina Danuta KRAWIETZ
Urodziła się w Opolu Lubelskim. Ukończyła bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Kunstschule Zürich Wydział Projektowania Mody i Architekturę Wnętrz.

Malarstwem zajmuje się od wielu lat, wielką jej pasją jest projektowanie mody, stylizacja wnętrz oraz rzeźba.

Od 2005 roku jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie.

Swoje prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych TPSP, oraz:

- w 2013 roku – na indywidualnej wystawie prac malarskich pt. „ Między marzeniami a rzeczywistością” – Galeria „Przy Bramie” – Lublin,

- w 2014 roku – uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie „ Animals 2014″ – Centrum Kultury Chorzów.

Prace Haliny Danuty KRAWIETZ znajdują się w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Jej twórczość jest bardzo zróżnicowana. Jest artystką wszechstronną, posługuje się różnymi technikami, m.in. akryl, akwarela, olej. Maluje również na jedwabiu tworząc kreacje.

Na wystawie zatytułowanej „W świecie mody i zapachu kwiatów” artystka prezentuje prace, w których modelki przedstawiają różne kreacje. Świat mody to świat konsumpcji. Uczy się tu i teraz… Moda jest efemeryczna, tak jak kwiaty, które są pięknym i pachnącym akcentem życia tylko „tu i teraz”.

Artystka w swoich pracach pokazuje, jak moda i sztuka w życiu łączy się i wzajemnie przenika.

W swojej twórczości podejmuje wiele tematów absorbujących życie każdego człowieka…

Powiązane:

Dom Kultury LSM