W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa malarstwa Krzysztofa Raczyńskiego

Wystawa malarstwa Krzysztofa Raczyńskiego
Data rozpoczęcia 2011-02-18
Data zakończenia 2011-03-21
Miejsce Galeria Wirydarz, ul . Grodzka 19
Kategoria Wystawa

Krzysztof Raczyński – KRZYR
Urodzony w 1947 roku w Chotomowie pod Warszawą. Absolwent Liceum im. Władysława IV w Warszawie. Historyk z wykształcenia (Uniwersytet Warszawski). Praca magisterska „Sztuka, a polityka w okresie panowania Wazów” – seminarium prof. Stanisława Herbsta. Kolekcjoner obrazów i rysunków pochodzących z Kazimierza Dolnego.
Z zamiłowania malarz. Od 1988 członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, a od 2000 roku, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Kilkanaście wystaw w kraju i za granicą. Brał też udział w kilku wystawach zbiorowych, między innymi w wystawie „Bliźniemu swemu” w listopadzie 2007 roku w warszawskiej Zachęcie.


(…)Ekspresyjność obrazów Krzyra wynika ze spontanicznego reagowania na kształt plastyczny Kazimierza, jego kolory, atmosferę. Wyróżnia je chropawość, ostry koloryt, pewna brutalność form, które to cechy stanowią ten osobisty ton jego obrazów (…)
Waldemar Odorowski – „Malarze Kazimierza nad Wisłą” KAW 1991



(…) Raczyński buduje obraz na najbardziej klasycznej podstawie: wrażliwości i wyrazu, który będąc „prywatny” sprowadza się do nastroju. (…)
(…) Farbę kładzie dość grubo, przestrzeń barwna jest często szeroka. Osiąga efekt plamy „czułej” w której ważny jest i kolor i konsystencja i masa, powierzchnia zaś ma pewną organiczność. Mamy tu przypadek formy jakby nie wypracowanej, do której jednak nie da się odnieść określenia „szkicowa”. Te obrazy są budowane gęsto, spoiście. Brak zainteresowania detalem służy tu nastrojowości wyrazistej i nieco ciężkiej, co podkreśla gama barwna w znacznej części zawierająca się w brązach, półczerniach. (…)
Janusz Jaremowicz – miesięcznik „Literatura” nr.9/1990



(…) Realista świadomy i zdecydowany, motyw kazimierski traktujący w sposób instrumentalny, podporządkowując go regułom własnego malarskiego widzenia (…)
Daniel De Tramecourt – katalog wystawy w Biurze Wystaw Artystycznych w Puławach, 03.1988



(…)Pełne słońca i wiatru pejzaże Jana Łazorka, stłumione delikatnym sfumato pejzaże Jerzego Natowskiego, srebrzyste pejzaże Andrzeja Kołodziejka czy pozszywane jak patchwork z zakrzepłych plam światła pejzaże Krzysztofa Raczyńskiego (…)
Łukasz Kossowski – katalog wystawy „Kazimierz, Kazimierz!” Galeria Canaletto, Warszawa 06.1998


(…)Żółcie i oranże z czerwieniami, zielenie z czerwieniami, błękity; przy wyraźnej i grubej fakturze pozostawiają wrażenie wewnętrznej dynamiki i rozedrgania. Malarstwo z dużą ilością impasty, gdzie głównymi narzędziami są szpachle (…)
Włodek Żebrowski – „Tygodnik Powiśla” nr 48/29.11.2002




Wystawa będzie czynna do 21 marca 2011. od pon. do piątku 12.00 do 18.00, w soboty 12.00 do 15.00 a niedziele 13.oo do 16.00.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej