W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa malarstwa sakralnego i koncert muzyki cerkiewnej "Ikony"

Wystawa malarstwa sakralnego i koncert muzyki cerkiewnej "Ikony"
Data rozpoczęcia 2011-04-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Wystawa

W koncercie wystąpi Zespół Wokalny Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego pod dyrekcją Andrzeja Boubleja.

W trakcie spotkania prezentowana będzie książka prof. Janusza Laskowskiego Szlakiem drewnianych cerkwi i kościołów Podkarpacia i Lubelszczyzny, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego, Lublin 2010.

Prezentowana obecnie wystawa przedstawia kilka rodzajów i typów ikon o dostosowanej do współczesnych wymagań technologii warsztatu malarskiego. Stanowi jednocześnie przejaw ponownego wzrostu zainteresowania społecznego tematem, dając dowód ponadczasowego oddziaływania ikon na widza. Prezentowane prace są pomniejszonymi replikami ikon rosyjskich, polskich, słowackich i bułgarskich, wykonanymi na gruncie kredowym ze zdobieniami w formie złoceń i grawerunków, zarówno w technice płatkowej, jak i tradycyjnych farb. Dzięki temu prace prezentują bardzo zróżnicowany poziom umiejętności autorów, od wczesnych ikon z modelunkiem kreskowo-konturowym, aż po techniki światłocieniowe z XVII i XVIII w. Dają dowód rosnącego zainteresowania, zarówno amatorów, jak i artystów profesjonalnych, wartościami, jakie niesie rzetelna znajomość tradycyjnego warsztatu i technologii malarskich.

Waldemar Figiel

Wstęp wolny.

Powiązane:

Dom Kultury LSM