W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wystawa: malarza, pisarza i poety Josefa Čapka

Data rozpoczęcia 2014-10-14
Data zakończenia 2014-11-10
Miejsce Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego, ul. Peowiaków 12
Kategoria Wystawa

Galeria OKNA (Miejskiej Biblioteki Publicznej) zaprasza na wystawę prezentującą sylwetkę oraz twórczość malarza, pisarza i poety Josefa Čapka
– brata słynnego czeskiego pisarza, Karla Čapka.

Josef Čapek (1887-1945) – jest znany głównie dzięki długoletniej współpracy literackiej ze swoim bratem – Karelem Čapkiem, jednak najważniejszym polem jego artystycznych zainteresowań było malarstwo. Podczas pobytu w Paryżu (1910-11) zetknął się z ówczesną awangardą i zafascynował kubizmem. Jego rysunki ukazywały się w różnych czasopismach, między innymi w Lidovych novinach.
Wspólnie z Karlem napisał szereg sztuk teatralnych i opowiadań, publikował również na własny rachunek. Według Karla to właśnie Josef wymyślił słowo robot (po raz pierwszy użyte w dramacie R.U.R. Karla), rozpowszechnione w wielu językach jako określenie mechanicznego urządzenia wykonującego automatycznie pewne zadania człowieka.
Pod koniec lat 30. był krytykiem nazizmu, występował przeciw Adolfowi Hitlerowi. Po zajęciu Czechosłowacji przez Niemców został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym. Zmarł w Bergen-Belsen tuż przed zakończeniem wojny.

Ekspozycja prezentuje twórczość literacką i malarską Josefa Čapka, jak również opowiada o jego życiu, młodości, okresie studiów, początkach twórczości, czasie przedwojennej awangardy, pracy zawodowej oraz walki z totalitaryzmem zakończonej tragicznie w obozie koncentracyjnym.
Autorem graficznego rozwiązania paneli jest Pavel Bosák, scenariusz wystawy stworzył zespół Muzeum Karla Čapka w Starej Huti, tłumaczenie na język polski zapewniło Czeskie Centrum w Warszawie.

Czeskie Centrum jest współorganizatorem wydarzenia.

Wystawa będzie prezentowana w korytarzu Biblioteki na I piętrze budynku Centrum Działań Artystycznych przy ul. Peowiaków 12.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne