W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa "Miasto (nie)idealne"

Wystawa "Miasto (nie)idealne"
Data rozpoczęcia 2013-04-12
Data zakończenia 2013-04-28
Kategoria Wystawa

Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zaprasza na wystawę "Miasto (nie)idealne".

Wyobrażenia miasta były podstawowym tematem sztuki nowoczesnej. Metropolie wyznaczały ramy życia artystycznego, były siedliskami modernistycznych koncepcji i zasobem wizualnych motywów. Wystawowe manekiny, lśniące neony, połyskujące karoserie samochodów, barwne reklamy, odbicia szklanych witryn wypełniały obrazy surrealistów, hiperrealistów, pop-artystów. Twórcy przyjmowali zarazem różne role: dandysa, flâneura, konstruktora, producenta. Miasto wyznaczało centrum – życia, rozrywek, wreszcie nowych idei, harmonizujących przestrzeń działania i kreacji, postępu i demokracji.
Odwrotnością utopii miasta idealnego był mit „wieży Babel”, określający destrukcję, rozpad i chaos – jak negatyw wcielał niepokoje i zagrożenia płynące z modernizacji. Przenikał niezborną poetykę kolaży, fotomontaży, asamblaży. Dysharmonia i ekspresja ujawniały irracjonalność i nieprzewidywalność masowych skupisk i migracji. Centrum jawiło się nie tylko jako przestrzeń negocjacji, konsensusu, ale także konfliktu, konfrontacji, manifestacji.
Dzisiejsza refleksja nad kulturą akcentuje wagę peryferyjności: niedostrzegalnych detali, skrytych wyobrażeń, nieokreślonych miejsc – to w nich jesteśmy zadomowieni, to one wytwarzają rozmaite perspektywy, odmienne punkty widzenia, zanim staną się oficjalnym składnikiem obowiązującej przestrzeni publicznej, częścią establishmentu, spektakularnych wystaw kultury i sztuki.
Jako młodzi krytycy i kuratorzy chcielibyśmy zaproponować spojrzenie na miasto (nie)idealne, które widziane jest poprzez peryferyjność: szczegół, detal, doświadczenie własne i wspólne. Czym dla artystów miasto jest teraz? Jak przebiega jego formotwórcza rola na życie człowieka? Na pytanie to nie ma jednej, jasno sprecyzowanej odpowiedzi, jednak kierujemy je do młodych, zdolnych lubelskich artystów, ufając, że stanie się ono wstępem do dalszych rozmyślań nad tym tematem i kanwą artystycznych realizacji.

Wystawa prac studentów Wydziału Artystycznego UMCS zorganizowana przez studentów Instytutu Historii Sztuki KUL.

Wystawa czynna do 28 kwietnia 2013 roku
codziennie od godz. 15.00-19.00
w czwartki - 18 i 25 kwietnia o godz. 17.00 oprowadzanie przez kuratorów i artystów
Wystawie towarzyszy program edukacyjny dostępny na stronie LTZSP

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej