W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa Moniki Trypuz - „Rocznik wsi”

Wystawa Moniki Trypuz - „Rocznik wsi”
Data rozpoczęcia 2023-01-05
Data zakończenia 2023-02-28
Miejsce Galeria NN, ul. Grodzka 34
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Życie dawnej wsi obfitowało w obrzędy dziś niemal zapomniane. Każdy miesiąc posiadał swoją symbolikę i znaczenie. 

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” i Muzeum Wsi Lubelskiej zapraszają na wystawę ilustracji do książki Moniki Trypuz „Rocznik wsi” połączonej z inspiracjami fotograficznymi pochodzącymi w większości ze zbiorów obu instytucji.

Na kolejnych dwunastu rozkładówkach albumu Moniki Trypuz, poświęconych odpowiednio każdemu miesiącowi w roku, zilustrowane są niepraktykowane dziś powszechnie obrzędy i zwyczaje towarzyszące życiu dawnej wsi. Stylistyka książki inspirowana jest podlaską tkaniną dwuosnowową. W książce zilustrowane są rzeczywiste obiekty architektoniczne, w tym część z Muzeum Wsi Lubelskiej. Odwzorowane są również tradycyjne ubiory ludności wiejskiej w zależności od pór roku. Teksty opracowane zostały w oparciu o dokumentację treściową Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Wystawa dostępna będzie do 28 lutego 2023 roku. Zwiedzanie możliwe jest w godzinach 10:00-17:00, w soboty po wcześniejszej rezerwacji.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej