W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa "Ocalone wspomnienia"

Wystawa "Ocalone wspomnienia"
Data rozpoczęcia 2009-12-15
Data zakończenia 2010-01-16
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Wystawa

Autorem wystawy jest Feliks Łukowski.

Na wystawie pokazane zostanie 30 zdjęć należących do zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu.

Zdjęcia Zamojszczyzny rozpoczynają cykl wystaw fotograficznych zatytułowany "Artefakty", nawiązujący do koncepcji "archeologii fotografii" Jerzego Lewczyńskiego. Będą w nim prezentowane współcześnie odnalezione fotografie, które ocalono przed zniszczeniem.

Feliks Łukowski żyl w latach 1919-1985. Urodził się w Siemnicach (woj. lubelskie). Ukonczył studia weterynaryjne we Wrocławiu. W wieku 33 lat rozpoczął pracę pedagogiczną w Szkole Podstawowej w Wożuczynie, którą następnie kontynuował w Krynicach. Zmarł w Tomaszowie Lubelskim.
Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia okolic Zamościa (głównie Siemnice) wykonane przez Łukowskiego w latach 40. i 50. XX wieku. Autor sfotografował mieszkańców m.in. w czasie ich codziennej pracy; utrwalił na papierze fotograficznym wydarzenia rodzinne (wesela, pogrzeby), sceny okupacji niemieckiej, wykonał zdjęcia do dowodów osobistych. Całość stanowi liczny i cenny zbiór dokumentujący obraz polskiej wsi w okresie wojny i wkrótce po jej zakończeniu.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej