W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Olaf Brzeski – Czułe spojrzenie

Wystawa: Olaf Brzeski – Czułe spojrzenie
Data rozpoczęcia 2015-02-27
Data zakończenia 2015-04-12
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Kategoria Wystawa

„Czułe spojrzenie” to pierwsza indywidualna wystawa Olafa Brzeskiego w Lublinie, na której prezentowane są najnowsze rzeźby artysty oraz wybrane realizacje z ostatnich sześciu lat. Tytułowe „spojrzenie” to jeden z pojawiających się w twórczości Brzeskiego tematów, który znajduje swoje rozwinięcie na lubelskiej wystawie. Spojrzenie w jej kontekście ma znaczenie wielowymiarowe – może być rozumiane jako podstawowe narzędzie percepcji, warunek poznania i budowy naszego obrazu rzeczywistości, a także jako pierwotny i jednocześnie najbardziej wyrafinowany sposób komunikacji z drugim człowiekiem. Spojrzenie jest wobec tego najczulszym receptorem sztuk wizualnych oraz, pośrednio i wprost, przekaźnikiem emocji na linii artysta – widz.
Rzeźby Brzeskiego silnie oddziałują na oglądającego na pierwszym – wizualnym – etapie odbioru dzieła – drażniąc jego wzrokowe i estetyczne przyzwyczajenia („Blask”, „Suche i wilgotne”, „Upadek człowieka, którego nie lubię”, „Francis i haszysz”). Dopiero gdy patrzący rozwikła „wizualną zagadkę”, zaczyna się zastanawiać nad znaczeniem tego, co ogląda. W pracach artysty wyczuwalne jest jego silnie zindywidualizowane spojrzenie na obiekt swoich zainteresowań; bez względu na to, czy jest to przyjaciel, prostytutka czy własne odbicie w lustrze – spojrzenie to bywa ostre i przenikliwe, bywa też czułe i łagodne. Brzeski kieruje wzrok również na samego siebie, badając naturę swojej wyobraźni, zastanawiając się nad możliwościami realizacji wykreowanych wizji („Monumentalność”, „999”).
/Paulina Kempisty/

Olaf Brzeski (ur. 1975) ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (2000). Jest autorem rzeźb, instalacji, wideo i rysunków. Był nominowany do konkursu Spojrzenia – Nagroda Fundacji Deutsche Bank (2009) oraz Paszportów Polityki (2013). Pracuje w Berlinie i we Wrocławiu.

Otwarcie wystawy: 27.02.2015 (piątek), godz. 19.00

Czynna do 12.04.2015 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00, wstęp wolny)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej