W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Persecution Through Their Eyes

Wystawa: Persecution Through Their Eyes
Data rozpoczęcia 2023-10-30
Godzina rozpoczęcia 12:00
Data zakończenia 2023-11-24
Miejsce Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II; Collegium Norvidianum
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Na ekspozycji zaprezentowane są historie 16 osób – ofiar prześladowań nazistów, reprezentujących różne grupy ofiar, w tym m.in. Żydów, więźniów politycznych, jeńców wojennych, cywilów i członków ruchu oporu, ale także samych sprawców. Ich losy związane są z czterema miejscami naznaczonymi historią nazistowskich prześladowań: Lublinem (Polska), Buchenwaldem (Niemcy), Vught (Holandia) oraz Sant’Anna di Stazzema (Włochy). Wielość kontekstów historycznych, w których te historie się wydarzyły, pomaga zrozumieć, jaki wpływ wywarła II wojna światowa na dalsze losy mniejszości narodowych, społeczeństw i krajów w całej Europie, przez co stała się niezbywalnym elementem europejskiej tożsamości.

Wśród prezentowanych biogramów znajdują się 4 historie z Lublina i Lubelszczyzny – imiennych i nieznanych z imienia ofiar Zagłady oraz tych, którzy przeżyli wojnę: Henia Żytomirskiego, Rose Lipszyc, Tomasza Blatta oraz NN – anonimowego autora listu z lubelskiego getta. Ich los został przypieczętowany w czasie akcji „Reinhardt”, mającej na celu wymordowanie Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa. Akcja ta rozpoczęła się w Lublinie 16 marca 1942 r. od likwidacji getta na Podzamczu, a zakończyła 3 listopada 1943 rozstrzelaniem ponad 40 tysięcy ostatnich żydowskich więźniów w obozie na Majdanku i jego filiach (akcja „Erntefest"). Przypadająca w tym roku 80. rocznica zakończenia akcji „Reinhardt” jest wyjątkową okazją do przypomnienia tych tragicznych wydarzeń.

Wystawa jest jednym z efektów projektu „Persecution Through Their Eyes”, organizowanego przez Fundację Liberation Route Europe we współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie (Polska), National Monument Kamp Vught (Niderlandy), Stiftung Gedenkstätten Buchenwald und Mittelbau-Dora (Niemcy) oraz National Peace Park and Historical Museum of the Resistance in Sant'Anna di Stazzema (Włochy).

Wystawa organizowana jest we współpracy z Katedrą Historii i Historiografii Europy Środkowo-Wschodniej I Wschodniej KUL.

Wystawa dostępna jest codziennie w terminie 30.10 - 24.11.2023 w Collegium Norvidianum KUL.

Oprowadzania z przewodnikiem: 9.11 i 23.11, g. 17:00

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej